Obamův televizní maraton republikány o zdravotnické reformě nepřesvědčil

Washington - Americký prezident Barack Obama uspořádal sedmihodinový televizí živě přenášený summit demokratů a republikánů, aby prolomil rozpory ohledně zdravotnické reformy. To se mu ale nepodařilo. Republikáni plán označili za nepřijatelný a vyzvali k jeho přepracování. Návrh zákona má přes dva a půl tisíce stran a chce rozšířit zdravotní pojištění i na desítky milionů Američanů, kteří žádné nemají.

Obama kvůli zdravotnické reformě už neví, kudy kam. Poslední pokus přesvědčit politické rivaly o potřebě změny systému hrazení ve zdravotnictví měla být televizní schůzka demokratů s republikány. „Všichni víme, že je to naléhavé,“ zdůrazňoval v televizi Obama potřebu reformy. Vyzval proto republikány, aby v ideologické bitvě složili zbraně a snažili se dospět k nějakému kompromisu. 

I když se ale Obama snažil, jak mohl, republikány nepřesvědčil. Republikáni si myslí, že zdravotnická reforma povede ke zvyšování daní, zesílení regulace a omezení výběru pro uživatele zdravotnických služeb. Senátorovi Johnu McCainovi se navíc nelíbí, že reformu navrhli demokraté sami, aniž by ji s republikány konzultovali. Tento „produkt“ byl vyroben "za zavřenými dveřmi, prohlásil McCain. 

Video Telefonát Michala Kubala
video

Telefonát Michala Kubala

„Demokraté jsou s výsledkem summitu spokojenější a není to jen tím, že měli v jeho průběhu zhruba dvakrát více prostoru než jejich republikánští kolegové. Z demokratického pohledu summit ukázal, že republikáni všechno negují a nejsou schopni přijít s vlastním názorem,“ popsal zpravodaj ČT Michal Kubal.

Obamova zdravotnická reforma by měla pomoci zpřístupnit zdravotní péči desítkám milionů nepojištěných Američanů. Reforma by měla snížit náklady na zdravotnictví, umožnit lidem zvolit si pojištění a zajistit kvalitnější péči pro každého.

Pilíře Obamovy zdravotní reformy
Pilíře Obamovy zdravotní reformy