V Japonsku problémy prostě spláchnou

Mantokudži - V japonském buddhistického chrámu se dá skoncovat s problémy všedního života. V klášteře Mantokudži totiž ožil starý rituál. Problémů se zbaví člověk tím, že je tady prostě spláchne. Modlitba pak zaručí, že se vaše přání splní. Zájem o rituál se rapidně zvýšil v době ekonomické recese.

„Pracuji pro ocelářskou firmu, nedaří se jí. Navíc deflace je problém v celém Japonsku. Modlím se, aby se věci zlepšily pro všechny,“ přeje si jedna z návštěvnic chrámu.

Až do 19. století tu byl jeden z pouhých dvou klášterů v zemi, kam mohly ženy utéct manželům a dosáhnout rozvodu. „Původně sem přicházely ženy, aby získaly právní ochranu před muži. Dnes se účel rozšířil - lidé se zbavují všeho, co je v jejich životě špatné,“ říká ředitel muzea Tadaši Takagi. 

Kdo se chce zbavit něčeho špatného, napíše to na papírek a ten pak spláchne do černé toalety. Kdo chce zase něco zpřetrhat, použije toaletu bílou. 

Někdo sem přišel s přáním zhubnout, někdo si chce udělat dobře na duši a spláchnout špatnou karmu. Očistný rituál je spíš kuriozitou, ale fyzické spláchnutí problému může dodat pocit osvobození a naději na východisko z těžké situace.