Podvodníci obrali Slovensko na daních o 45 milionů eur

Bratislava - Slovenská policie oznámila, že odhalila největší daňový podvod v dějinách samostatného Slovenska. Obvinila 14 lidí. Na neoprávněných odpočtech z daně z přidané hodnoty měli stát obrat skoro o 45 milionů eur, v přepočtu skoro o 1,2 miliardy korun. Podvodníci fiktivně nakupovali a prodávali kovy, mimo jiné z České republiky.

Mezi 14 obviněnými je deset mužů a čtyři ženy. Gang vznikl v roce 2003, kdy si původně trojice založila první podvodnou společnost. Postupně se přidávali i další spolupachatelé. 

Gang prováděl fiktivní prodeje a nákupy mědi, zinku a jiných kovů. Společnosti podvodně obchodovaly s kovy celkem v objemu 235 milionů eur. Prostřednictví neoprávněných daňových přiznání získali podvodníci od státu zpět 45 milionu eur.

Video Vstup Olgy Bakové
video

Vstup Olgy Bakové

Celý případ policie ještě šetří. Zajímá ji především, zda podvodníkům nepomáhali zaměstnanci daňových a jiných úřadů. „Zkoumáme, zda se do této činnosti nezapojili i pracovníci nižších stupňů daňových úřadů,“ uvedl šéf slovenského protikorupčního úřadu Tibor Gašpar. Firma měla obchodovat i se společnostmi v Česku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, Velké Británii či Holandsku.

Skupiny působily v košickém a bratislavském kraji, policisté je sledovali déle než rok. Ve vazbě jsou zatím čtyři lidé. Gang je obviněn z neodvedení daně a pojistného a ze založení, organizování a podpory zločinecké skupiny. Obviněným hrozí v případě prokázání viny až 14 let vězení.

Italové ukryli v daňových rájích své peníze

Podobný případ řeší také Itálie. Policie vyšetřuje víc než 2000 občanů, kteří měli převést na zahraniční konta celkově přes dvě miliardy eur, tedy asi 52 miliard korun, aby se tak vyhnuli placení daní.

Itálie loni zavedla daňovou amnestii, v jejímž rámci Italové přiznali majetek v celkové hodnotě 95 miliard eur držený nezákonně na účtech v zahraničí. Z přiznaného majetku museli podle pravidel amnestie zaplatit pětiprocentní daň. Itálie koncem roku prodloužila amnestii do poloviny dubna a doufá, že Italové přiznají dalších 35 miliard eur.