Za cestu do USA se bude platit 10 dolarů

Washington - Americký Senát rozhodl, že za povolení cest do USA v bezvízovém elektronickém programu ESTA se bude platit deset dolarů (zhruba 190 korun). Nový zákon se dotkne lidí v 35 zemích, včetně České republiky. Normu, jejímž hlavním cílem je podpořit cestování do Spojených států, ještě musí podepsat prezident Barack Obama. Šéf Bílého domu nedávno řekl, že ji podporuje.

Zákon by měl podpořit zájem zahraničních turistů o cesty do Spojených států. V posledních letech počet cestujících do USA klesal. Turisty by měla zpět přilákat činnost nově zřizované neziskové organizace, která by měla Spojené státy propagovat v zahraničí, obdobně jako agentura CzechTourism propaguje Česko. Kromě lákání turistů by měla organizace pomáhat s vyřizováním víz.

Část jejího provozu bude hrazena z nových poplatků, které by tak měli platit i Češi. Celkem by tak vláda měla podle odhadů vybrat kolem 100 milionů dolarů ročně, další prostředky na program poskytne soukromý sektor.

Plány Spojených států na zpoplatnění ESTA v minulosti opakovaně kritizovala Evropská komise. Opatření by podle ní znamenalo další břemeno pro evropské cestující do Ameriky. Návštěvníci ze států, s nimiž USA bezvízový styk nemají, nicméně platí za vyřízení cestovních dokladů 131 dolarů (téměř 2500 korun).

O internetovou registraci ESTA žádá v průměru 50.000 cizinců denně a většina žádostí je vyřízena kladně. Češi víza do USA nepotřebují od 17. listopadu 2008. Bezvízový režim se vztahuje pouze na turistické a služební cesty trvající nejvíce tři měsíce. Ve všech dalších případech musejí mít cizinci vízum.