Severovýchod USA opět ochromila sněhová bouře

New York – Severovýchod Spojených států znovu zasáhla sněhová bouře. U východního pobřeží USA vítr dosahoval rychlosti hurikánu. Přes 700 000 domácností a obchodů je bez elektřiny. Úřady zrušily stovky letů v New Yorku, Pennsylvánii, New Hampshiru a dalších státech. Na některých místech napadlo od čtvrtečního večera více než 75 centimetrů sněhu. Sněžit by mělo do sobotního rána.

V New Yorku zcela zapadala slavná Broadway. Podle deníku The New York Times se proměnila v běžkařskou trasu. Mnoho obyvatel města dnešní ráno zahájilo odklízením závějí před svými domy a vyhrabáváním zasypaných aut. Poslední zbytky zmrzlých závějí z předchozí bouře, která na město udeřila na začátku února, přitom roztály teprve nedávno.

Těžký mokrý sníh na mnoha místech přerušil elektrické vedení. V New Hampshiru je bez proudu 237 000 lidí, v New Yorku zhruba 200 000. Po stovce tisíc lidí se dnes ráno muselo obejít bez elektřiny také ve státech Massachusetts a Maine. Podle elektrárenských firem mohou opravy popadaného vedení trvat několik dní.

Již ve čtvrtek si sněhová nadílka v New Yorku vyžádala jeden lidský život. U Central Parku větev, jež se ulomila kvůli tíze mokrého sněhu, zabila šestačtyřicetiletého muže. Další větev pak nedaleko od místa tohoto neštěstí poškodila projíždějící autobus.

Východní pobřeží Spojených států se s přívaly sněhu potýkalo již v první polovině února, kdy zde na řadě míst napadalo rekordní množství sněhu. Jedním z těchto míst bylo i hlavní město Washington, kde sněhová bouře na několik dní ochromila federální vládu i místní úřady. Tuhá zima si tehdy také vyžádala několik lidských životů.

Letiště v Newarku pod sněhem
Zdroj: ČTK/AP