OSN pokárala Kaddáfího za vyhlášení džihádu

Ženeva – Vysoký představitel OSN odsoudil libyjského vůdce Muammara Kaddáfího za to, že vyhlásil svatou válku Švýcarsku. Podle plukovníka Kaddáfího je Švýcarsko bezvěreckým obscénním státem, který zakazuje stavbu minaretů. Proto doporučil všem muslimským státům, aby džihád proti Švýcarsku taktéž zavedly.

Oslava narození proroka Mohameda se v Libyi proměnila ve vyhlášení svaté války. Plukovník Kaddáfí se ve svém projevu pustil do Švýcarska za to, že jeho občané v referendu zakázali stavbu nových minaretů. „Všichni muslimové by je měli bojkotovat. Bránit přistávání švýcarských letadel a připlouvání jejich lodí do našich přístavů. Prodej švýcarských výrobků by se měl zastavit,“ kázal Kaddáfí zpoza neprůstřelného skla.

Švýcarsko to nechalo bez komentáře, ale OSN si nebrala servítky. „Takováto prohlášení ze strany hlavy státu jsou v mezinárodních vztazích nepřípustná,“ reagoval šéf OSN v Ženevě Sergej Ordžonikidze.

Mezi Libyí a Švýcarskem to vře od roku 2008, kdy ženevská policie zatkla Kaddáfího syna Hanibala. Údajně bil své sloužící páskem a ramínky. Libye se pomstila stažením miliard dolarů ze švýcarských kont a začala stíhat dva švýcarské podnikatele.

Wall Street Journal:

„Západ dovolil Libyi, aby vyšla z mezinárodní izolace v přesvědčení, že se ze země podporující terorismus stane rozumnější místo. Kaddáfího manévry ale ukazují, že tato naděje může setrvat ve stálém spánku.“

Kaddáfího hněv pociťují i Češi, kteří patří do schengenského prostoru. Stejně jako ostatní Evropané nedostanou libyjská víza. Je to odveta za švýcarské rozhodnutí zakázat vstup Kaddáfího rodině a libyjské elitě.

Švýcarští muslimové se od Kaddáfího výroků distancovali

Švýcarští muslimové se proti Kaddáfího výzvám k džihádu ohradili. Jeho výrok prý nemá nic společného s názory muslimské obce a není ani v ničem závazný. V alpské zemi žije přibližně 400 000 muslimů.

„Jeho výzva nemá vůbec žádný zásadní význam, reprezentuje pouze jeho názory a nemusí se ani shodovat s názorem jeho lidu,“ uvedl zástupce ženevské mešity.