Ahmadínežád prorokuje Blízký východ bez sionistů

Damašek - Syrský prezident Bašár Asad v Damašku hostil dva politiky považované za nepřátele Izraele a Západu - íránského prezidenta Mahmúda Ahmádínežáda a vůdce radikálního libanonského hnutí Hizballáh Hassana Nasralláha, který je v Izraeli dokonce odsouzený k trestu smrti. Ahmadínežád při setkání prohlásil, že arabské země kráčejí směrem k Blízkému východu, v němž nebudou žádní sionisté ani kolonialisté.

Podle americké ministryně zahraničí jsou Spojené státy znepokojeny syrskou podporou radikálním skupinám působícím v Iráku, jejím vlivem na Libanon a těsnými kontakty s Íránem. Damašek otevřeně vyzvala, aby své těsné spojenectví s Teheránem uvolnil a začal se od Íránu odpoutávat.

Asad a Ahmadínežád dnes reagovali na její apel demonstrací jednoty a projevy vzdoru. „Nejspíš jsme Clintonové špatně rozuměli kvůli špatnému překladu nebo našemu omezenému chápání, a tak jsme podepsali dohodu o vzájemném zrušení vízové povinnosti,“ řekl na tiskové konferenci po jednání Asad.

„Clintonová říká, že bychom měli udržovat vzájemný odstup. Já říkám, že mezi Íránem a Sýrií žádný odstup není,“ prohlásil Ahmadínežád. „Máme stejné cíle, stejné zájmy a stejné nepřátele. Okruh naší spolupráce se den ode dne rozšiřuje.“

Vztahy mezi Íránem a Sýrií se zlepšily po vítězství islámské revoluce v Íránu v roce 1979, která vynesla k moci v zemi šíitské duchovenstvo. Sýrie, jejíž vládnoucí hierarchie je sekulární, jako jediná z arabských zemí podporovala Írán během jeho osmileté války s Irákem (1980 až 1988).

Testem jejich spojenectví je ale snaha Sýrie dosáhnout mírové dohody s Izraelem. Írán neskrýval svou nevoli nad účastí Sýrie na mezinárodní konferenci o Blízkém východě v americkém Annapolisu v roce 2007, jíž se účastnil i Izrael. Nespokojenost Teheránu přiměla syrské činitele ke zdůraznění toho, že Sýrie je svrchovaným státem a nikoliv zástupcem Íránu.

Sýrie rovněž dala jasně najevo, že je sice proti jakémukoliv útoku Izraele na Írán a zejména jeho jaderná zařízení, že ale její boj proti Izraeli neznamená, že by se zapojila do nepřátelských akcí mezi Teheránem a židovským státem.

Mahmúd Ahmadínežád na návštěvě Damašku
Mahmúd Ahmadínežád na návštěvě Damašku