Rumunsko začalo jednat s USA o rozmístění raket

Sofia/Moskva - Rumunsko zahájilo jednání s Washingtonem o rozmístění asi 20 protiraketových střel na svém území v rámci připravovaného amerického protiraketového štítu. Oznámil to dnes šéf rumunské diplomacie Teodor Baconschi. Ruské ministerstvo zahraničí na to reagovalo novým vyjádřením znepokojení nad plány USA na vybudování štítu v Evropě.

„Naše jednání s USA budou trvat pravděpodobně rok a půl. Týkají se umístění 20 protiraket v několika lokalitách na rumunském území,“ řekl Baconschi podle agentury Reuters na tiskové konferenci v Sofii po schůzce se svým bulharským protějškem Nikolajem Mladenovem.

Šéf bulharské diplomacie vyjádřil přesvědčení, že v dohledných měsících a letech bude o umístění prvků štítu jednat řada dalších středoevropských a východoevropských států, včetně Bulharska, které již projevilo jasný zájem.

Bulharský premiér Bojko Borisov nedávno uvedl, že jeho země rovněž má vést s Washingtonem předběžné rozhovory o umístění některých prvků protiraketového štítu na svém území. Podle něj by to byl způsob, jak Buhlarsko solidárně přispěje ke společné evropské bezpečnosti.

Rusko již dříve vyjádřilo znepokojení nad americkými plány na výstavbu štítu a dnes je znovu potvrdilo. „Zneklidňuje nás také to, že se o důležitých rozhodnutích ohledně americké protiraketové obrany v Evropě dozvídáme spíše z médií než od našich oficiálních protějšků ve Washingtonu nebo Bukurešti,“ cituje agentura AP mluvčího ruského ministerstva zahraničí v Moskvě Andreje Něstěrenka.