Britské jednotky se můžou z Afghánistánu stáhnout do pěti let

Londýn - Britské vojenské jednotky se z Afghánistánu prý stáhnou do pěti let. Uvedl to vrchní velitel armády generál David Richards v rozhovoru pro deník The Daily Telegraph. Síly NATO prý dosáhly obratu v boji proti Talibanu, když donutily jeho bojovníky opustit město Mardžáh.

Afghánská vlajka byla ve čtvrtek vztyčena na znamení vítězství nad Talibanem v Mardžáhu na jihu Afghánistánu, kde bylo epicentrum ofenzívy Muštarak zahájené před 13 dny 15 tisíci afghánskými a zahraničními vojáky. Vítězství v Murdžáhu podle Richardse přineslo zvrat v celé válce. „Taliban si začíná uvědomovat, že může v této válce prohrát. To si ještě před rokem nemyslel,“ uvedl britský generál. „Očekáváme, že tento konflikt v roce 2011 ztratí na intenzitě. Bojů bude méně, ale my zůstaneme vojensky angažováni ještě pět let a budeme poskytovat výcvik a podporu,“ dodal.

Britský kontingent, který nyní čítá 10 tisíc vojáků, by mohl být počátkem příštího roku snížen a většina jednotek se vrátí do pěti let, uvedl Richards. Od začátku konfliktu v roce 2001 zahynulo v Afghánistánu 266 britských vojáků.