České Gripeny se znovu dostanou před britský soud

Londýn - Případ údajných korupčních aktivit zbrojního koncernu BAE Systems se znovu dostane před britské soudy. Dvě britské neziskové organizace v pátek podaly u londýnského soudu žádost o přezkoumání mimosoudní dohody, kterou britský protikorupční úřad SFO uzavřel s BAE Systems a která ukončila vyšetřování údajné korupce týkající se i dodávek stíhacích letounů Gripen do České republiky.

Organizace Corner House a Kampaň proti obchodu se zbraněmi (CAAT) už s částečným úspěchem stejný postup použily před třemi lety, kdy protestovaly proti rozhodnutí SFO uzavřít vyšetřování údajné korupce kolem dodávek BAE do Saúdské Arábie.

Obě skupiny tentokrát požádaly londýnský vrchní soud o přezkoumání britské části dohody, kterou považují za protiprávní. Stejně tak vyzvaly soud, aby přezkoumal rozhodnutí SFO zrušit obvinění rakouského prostředníka BAE Alfonse Mensdorffa-Pouillyho.

Osmimiliardová pokuta

Začátkem února se SFO a americké ministerstvo spravedlnosti dohodly s BAE na mimosoudním urovnání, v jehož rámci koncern zaplatí pokutu - 30 milionů liber v Británii a 400 milionů dolarů v USA, celkem by ho tedy urovnání sporu stálo asi 8,6 miliardy korun. V Británii se dohoda týkala účetních nesrovnalostí v obchodu s Tanzanií, ve Spojených státech nepravdivých výroků týkajících se dodávek do Saúdské Arábie, České republiky a Maďarska.

„Dohoda ani zdaleka neodráží závažnost obvinění z korupce proti BAE a omezila se na drobné účetnické přestupky v jedné zemi,“ uvedla mluvčí CAAT Kaye Stearmanová. Oběma organizacím také vadí, že SFO pominul údajnou korupci při zbrojních dodávek do České republiky, Jižní Afriky a Rumunska.

Aféra se týká i kauzy stíhaček Jas-39 Gripen, které vyrábí švédská Saab AB, v níž BAE drží 21procentní podíl. Podle smlouvy z roku 2001 měla česká armáda koupit Gripeny v celkové hodnotě 60 miliard korun, smlouva ale byla později anulována. Česko si nakonec v roce 2004 gripeny na deset let pronajalo za zhruba dvacet miliard korun.

Šéf SFO Richard Alderman tento týden vyjádřil nad záměry aktivistů politování a připomněl, že odmítli jeho nabídku o celé věci jednat. Podle něj SFO v souboji s největším zbrojním koncernem v Evropě vyhrál.

Piloti českých stíhaček Jas-39 Gripen, kteří jsou od začátku května odpovědní v rámci Severoatlantické aliance za ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik Litvy, Lotyšska a Estonska, mají za sebou první ostrý start.
Zdroj: ČTK