Maďarská pravice se těší na volební triumf

Budapešť – V Maďarsku naplno odstartovala předvolební kampaň. Hlasování plánované na 11. dubna už ale v podstatě zná svého vítěze, bude jím nejspíš opoziční strana Fidesz expremiéra Viktora Orbána. Otázkou tedy zůstává, jak se dokáží s nelichotivým dědictvím uplynulých osmi let vládnutí vypořádat socialisté. Ale hlavně jakého zisku dosáhne extrémně pravicová strana Jobbik, která míří do vysoké politiky.

Socialisté, kteří v Maďarsku vládli uplynulé dvě volební období, jdou zatím od porážky k porážce. Do boje je nyní vede nový vůdce Attila Mesterházy. Jestli ale jeho burcovaní na voliče zabere, je podle analytiků otázkou. Jediní, kterým se zatím daří oslovovat masy zejména mladých lidí, jsou radikálové z extrémně pravicového hnutí Jobbik. „Pokud by Jobbik zopakoval svůj výsledek z evropských voleb a přiblížil se, nebo dokonce předstihl Maďarskou socialistickou stranu, tak pro socialisty by to byla historická porážka, totální debakl,“ poznamenává analytik Zoltán Kiszely.

Analytici se však shodují také na tom, že volební účast bude zřejmě nízká. Voliči jsou už totiž z politiky otrávení.

Neplatí to ale pro všechny. Imre Martin, který si nedávno v Budapešti otevřel pravou českou restauraci, volit určitě půjde. V těchto poměrech se podle něj totiž těžko podniká. Tvrdí, že země teď víc než kdy jindy potřebuje změnu. „Dvacet let máme na jídelníčku ta samá čtyři jídla. Vy byste chtěl dvacet let jíst stejné věci? Protože my už na to opravdu nemáme chuť,“ říká.

Ať už volby v Maďarsku dopadnou jakkoli, už několik týdnů před zveřejněním výsledků je jisté, že zemi čeká přinejmenším ještě několik těžkých roků. Navíc kvůli očekávanému nástupu krajně pravicového Jobbiku do vysoké politiky budou vztahy Budapešti se zahraničím provázet spíše konflikty.