Olympiáda oživila mytologii indiánů, doma ale žijí na dně společnosti

Vancouver – Slavnostní zahájení zimní olympiády proběhlo v duchu původních obyvatel. Ožila tu jejich mytologie, náčelníci čtyř kmenů vítali sportovce a seděli v loži vedle premiérů a prezidentů. Na kmenových územích je navíc většina olympijských sportovišť. Ve skutečnosti ale není život původních obyvatel tak veselý. Jejich děti stále ještě nedokončují školu a je mezi nimi víc nezaměstnaných než jinde. Komunitu navíc ničí alkohol a drogy. Situace se sice lepší, ale velmi pomalu.

Ještě před padesáti lety hrozilo za zachovávání tradic vězení. Pořadatelé olympijských her se ale tentokrát snažili dát původním obyvatelům prostor. „Je to samozřejmě zadostiučinění. Myslel jsem na to, jak dlouhou cestu jsme urazili,“ řekl ČT náčelník kmene Tsleil-waututh Justin „Nebe“ George.

Původní obyvatele už v tradičních krojích na ulici nepotkáte. Berou si je většinou jen kvůli turistům, kterým pak například při projížďce na kánoi vypráví příběh svého lidu. Z deseti tisíc jich zůstalo jen pět set. Sebrali jim půdu jejich předků a zavřeli je do rezervace. Situace se ale mění, i když velmi pomalu. „Už jenom to, že lidé z celého světa znají jméno mého kmene, je pro mě zásadní výhra,“ uvedl příslušník kmene Tsleil-waututh Sam George.

Náčelník kmene Tsleil-waututh Justin „Nebe“ George:

„V minulosti jsme byli lovci, užívali jsme luky a šípy. Ale zbraní dneška jsou univerzitní diplomy, styky, smlouvy. To nám pomáhá přežít jako našim předkům lov.“

Chyby minulosti se nyní snaží vláda napravit. Například jednání o vrácení zabrané půdy jdou ale pomalu. Místní se proto snaží pomoci především sami. Na půdě rezervace tak vyrostlo například golfové hřiště, které patří mezi stovku nejlepších v severní Americe. Uprostřed rezervace vyrůstá i luxusní bytový komplex.

Utržené peníze se lidé snaží investovat zpět do různých projektů. V rezervaci tak postavili třeba školku a dotují i další aktivity, které mají původní obyvatele dostat ze dna společnosti. Vedle alkoholu a drog ale trápí lidi i AIDS, podvýživa a celkově nezdravý styl života. „Je to smrtelná kombinace,“ přiznává ředitel Vancouverské společnosti pro zdraví původních obyvatel Lou Demerais.