Chilské zemětřesení zabilo přes 708 lidí

Santiago de Chile - Při sobotním silném zemětřesení v Chile, které dosáhlo síly 8,8 stupně Richterovy škály, zahynulo podle nové bilance více než 708 lidí. Zničeno nebo poškozeno bylo 1,5 milionu domů, uvedly tiskové agentury s odvoláním na místní úřady. Jedny z nejsilnějších otřesů, jaké byly kdy zaznamenány, trhaly na kusy domy, mosty i silnice a poslaly oceánem vlnu cunami. Lidé žijící v blízkosti ohniska ztráceli půdu pod nohama, jako by s nimi třásl obr. Bilance s největší pravděpodobností ještě poroste.

Zemětřesení bylo citelné až v brazilském Sao Paulu vzdáleném 2900 kilometrů východně. Plný rozsah škod zatím není známý, protože oblastí otřásla celá řada následných otřesů, z nichž jeden byl téměř stejně silný jako ničivé zemětřesení, které 12. ledna zdevastovalo Haiti.

Prezidentka Michelle Bacheletová vyhlásila v centrální části Chile stav katastrofy, ale dodala, že země nepožádala o pomoc zahraničí. Pokud tak učiní, Spojené státy „budou připraveny“, řekl americký prezident Barack Obama. Soustrast i ochotu pomoci vyjádřili i další světoví představitelé.

Video Velvyslanec Zdeněk Kubánek k situaci v Chile
video

Velvyslanec Zdeněk Kubánek k situaci v Chile

Letiště v Santiagu uzavřeno

Chilská státní televize oznámila, že z věznice ve městě Chillan uprchlo 209 vězňů poté, co po otřesech vypukl ve věznici požár. V hlavním městě Santiagu se zhroutilo dvoupodlažní parkoviště, které rozmačkalo asi pět desítek vozů, a vážně poškozená je budova národního Muzea krásných umění. Většina moderních budov otřesy ustála, ale zřítila se věž se zvonem na kostele Nuestra Senora de la Providencia a několik nemocnic muselo být kvůli vzniklým škodám evakuováno.

Uzavřeno bylo letiště v Santiagu, otřesy tu rozbily okna, částečně se propadly stropy a zničeny jsou průchody pro cestující v terminálech. Uzavřeno je rovněž i metro v hlavním městě a dopravu omezuje i poškozený most, za nímž uvízly stovky autobusů.

Svědci otřesů líčí, že ze zmítající se země stoupal ohlušující řev, do něhož sténaly a praskaly budovy. Ječivé výkřiky se mísily s tříštěním oken. Pak se země uklidnila, vrátilo se ticho a vzduch naplnil pach vlhkého prachu, zatímco šokovaní lidé, kteří přežili zemětřesení, vybíhali ven z domů.

Pacifikem se šířila cunami, naštěstí nezabíjela

Zemětřesení rovněž zvedlo vlnu cunami, která se rychlostí letadla přehnala přes čtvrtinu světa a ohrožovala dokonce i japonské východní pobřeží. Tamní úřady proto předem evakuovaly asi 245 tisíc domácností. Evakuace probíhala také na ruské Kamčatce a ostrově Sachalin. Vlna ale nakonec naštěstí nezopakovala zkázu, jakou svět zažil při cunami v Asii v roce 2004. Nejvyšší dosažitelný údaj z japonské prefektury Iwate hlásil 145centimetrovou vlnu, která ale nezpůsobila žádné vážnější škody.

„Bezstarostnost může být tím nejhorším nepřítelem. V minulosti dokonce i nepříliš velké cunami, asi dvoumetrové, dokázalo napáchat velké škody,“ řekl ráno po odvolání pohotovosti japonský premiér Jukio Hatojama.

Mnohem silnější otřesy než na Haiti

Podle amerického geofyzika Roberta Williamse bylo chilské zemětřesení mnohem silnější než poslední haitské, které dosáhlo síly sedmi stupňů Richterovy škály. Následovalo po něm více než 50 dalších otřesů, z nichž nejsilnější dosáhl intenzity 6,9 stupně. 

Nejsilnější zemětřesení, jaké bylo kdy zaznamenáno, postihlo stejnou oblast Chile 22. května 1960. Otřesy o síle 9,5 stupně zabily 1655 lidí a dva miliony dalších připravily o střechu nad hlavou. Zemětřesení tehdy zvedlo vlnu cunami, která zabíjela na Havaji, v Japonsku a na Filipínách a způsobila škody podél západního pobřeží USA.