Slovenskou nejsilnější opoziční stranu povede do voleb Radičová

Bratislava - Nejsilnější slovenskou opoziční stranu povede v červnových parlamentních volbách bývalá prezidentská kandidátka Iveta Radičová. Podle výsledků vnitrostranického hlasování, které v sobotu Slovenská demokratická a křesťanské unie-Demokratická strana (SDKU-DS) pořádala, Radičová porazila exministra financí Ivana Mikloše. Ve volbách tak bude hlavní soupeřkou dosavadního levicového premiéra Roberta Fica.

Radičovou jako volebního lídra podpořily více než tři pětiny hlasujících straníků a analytici očekávají, že politička může pomoci zvýšit popularitu strany. SDKU-SD sice dlouhodobě zůstává nejsilnější opoziční stranou, ale v jednom únorovém průzkumu získala jen 11,3 procenta hlasů, zatímco nejpopulárnější vládní Ficova strana Směr-SD 38,6 procenta.

Radičová se loni ucházela za blok pravého středu o funkci hlavy státu. Souboj sice prohrála s Ivanem Gašparovičem, ale získala 44,5 procenta voličských hlasů. Uvnitř vlastní strany však její pozice tak pevná není. „Lídrem je paní Radičová,“ oznámil novinářům výsledek voleb předseda SDKU-DS a expremiér Mikuláš Dzurinda, jemuž cestu k pozici volebního lídra nedávno zkomplikovala obvinění z pochybných praktik uvnitř strany. Bývalá ministryně práce získala podle výsledků zveřejněných na internetové stránce SDKU-DS přibližně o tisíc hlasů více než její soupeř Mikloš. Podporu jí vyjádřilo 2 669 hlasujících straníků, pro Mikloše hlasovalo 1 666 lidí. Do čela kandidátky si Radičovou vybral půltucet z osmi slovenských krajů, Miklošovi dali přednost jen členové strany v bratislavském a trenčínském regionu.

Pokud SDKU-SD ve volbách uspěje, bude Radičová kandidátkou na premiéra

Radičová se po loňském dobrovolném odchodu z parlamentu, kdy ve sněmovně v rozporu s pravidly hlasovala za svou stranickou kolegyni, opět vrací do popředí největší opoziční strany. „Nebudu zastírat, že ten odhad ve prospěch ženského rodu na postu volebního lídra mi říkal, že na tom asi budu o něco lépe,“ komentovala výsledky před novináři. Vítězka by měla po volbách vést jednání o případné povolební koalici s dalšími stranami. „Nebude to lehké období, jsem si toho plně vědoma,“ prohlásila Radičová, která by se měla stát v případě volebního úspěchu kandidátkou své strany na post premiéra.

Parlamentní volby se mají uskutečnit 12. června a stranu měl původně do voleb proti sociálnědemokratickému premiéru Ficovi vést Mikuláš Dzurinda. Ten se ale počátkem února kandidatury nečekaně vzdal poté, co Fico obvinil SDKU-DS z korupce a praní špinavých peněz. Tvrdil, že na jejím financování se podílely i zahraniční firmy napojené na daňové ráje. Možnou korupci a praní špinavých peněz v SDKU-DS vyšetřuje policie. Fico tvrdí, že Dzurindova vláda do roku 2006 získala ze státních zakázek a privatizací miliony eur, které pak „vyprala“ prostřednictvím sítě nastrčených firem v Londýně a v různých daňových rájích v zámoří. Dzurinda před časem připustil, že strana nedokáže některé nejasnosti vysvětlit. Vnitrostranické hlasování, které se v SDKU v sobotu uskutečnilo podle vzoru amerických primárních voleb, rozhodlo i o dalším pořadí na kandidátce do parlamentních voleb.