Ve Francii zatkli nejvyššího šéfa teroristické ETA

Paříž/Madrid - Na severozápadě Francie byl zatčen vojenský šéf separatistické organizace ETA Ibon Gogeascoeche Arronategui. Podle španělského ministerstva bezpečnosti jde o nejvýš postaveného velitele této ozbrojené skupiny. Při operaci vedené společně francouzskou a španělskou policií byli v oblasti Basse-Normandie zatčeni ještě další dvě osoby, z nichž jedna má údajně na svědomí dvě vraždy, k nimž se ETA přihlásila. 

Jde o bývalého poslance za socialisty Isaiase Carraska zastřeleného před parlamentními volbami v roce 2008 a Uriu Mendizábala, baskického podnikatele zastřeleného v prosinci 2008.

V posledních letech bylo ve Francii kromě mnoha řadových aktivistů zatčeno i několik předáků ETA. Například v květnu 2008 tu byl zatčen údajný politický šéf organizace Thierry a v listopadu byl rovněž ve Francii zatčen vojenský vůdce organizace Txeroki.

ETA, kterou považuje za teroristickou organizaci nejen Madrid, ale také Evropská unie a Spojené státy, má za více než 40 let boje na svědomí přes 800 lidských životů. Samostatný baskický stát, o nějž usiluje, by se měl podle ní skládat ze španělských provincií Álava, Vizcaya, Guipúzcoa a Navarra a z francouzských provincií Labourd (podle Basků Lapurdi), Basse-Navarre (Behe-Nafarroa) a Soule (Zuberoa).

Následky teroristického útoku baskické separatistické organizace ETA
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24