Na severu Itálie dnes nejezdí auta

Řím - Na výzvu milánské starostky Letizie Morattiové zakázalo 170 obcí na severu Itálie na dnešní den automobilový provoz. Severoitalské obce se tak připojily k iniciativě, kterou původně vyhlásily kromě Milána také Turín a Florencie. Cílem iniciativy je snížit znečištění životního prostředí.

Žádné automobily v těchto obcích nemají jezdit od 09:00 do 17:00. Mezi městy, která se k iniciativě připojila, jsou Verona, Benátky, Treviso, Bologna, Rovigo, Ferrara, Asti a Padova. Řím se k iniciativě sice nepřipojil, ale největší italská organizace na ochranu životního prostředí Legambiente vyzvala automobilisty, aby pro dnešek své vozy nechali zaparkované.

Starostové 170 obcí vyzvali vládu italského premiéra Silvia Berlusconiho, aby zvýšila poplatky na silnicích a odklonových trasách u severoitalských měst. Z těchto peněz by měla být financována veřejná doprava a opatření na snížení emisí.

Koncentrace škodlivin ve vzduchu v Miláně a Turínu po několik dní překračovala limit 50 mikrogramů na metr krychlový, který stanoví Evropská unie. Je-li tento limit překročen, jsou ohroženy osoby se srdečními a oběhovými a plicními onemocněními. Milán proto zakázal automobilový provoz již v neděli 31. ledna.