Armáda má v ulicích chilské metropole zabránit rabování

Santiago de Chile - Počet obětí zemětřesení v Chile stále stoupá, mrtvých už je 711, ani tohle číslo ale není konečné. Mnoho lidí se stále pohřešuje a v nejhůř postižených oblastech jsou některé vesnice zcela odříznuty od světa. Vláda vyhlásila sérii zvláštních opatření, která mají zemi pomoct dostat se z nejhoršího. Od soboty navíc došlo k víc než 90 následným otřesům.

Chile se vzpamatovává z katastrofy. Desítky tisíc lidí strávily noc na ulici. Ničivé zemětřesení totiž poškodilo milion a půl domů. Vláda se snaží urychlit dodávky pomoci a musela nasadit armádu. 10 tisíc vojáků spolu s policií udržuje pořádek v ulicích.

V Maule a Concepcionu platí preventivní zákaz vycházení. Starosta Concepcionu, druhého největšího chilského města, přesto varuje, že docházejí potraviny a situace se vymyká kontrole.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Obyvatel města Concepcion:

„Teď, když ta pohroma přešla, krize teprve začíná. Nebude tu práce, nebude tu nic. A lidé mají hlad.“

Tisíce lidí bez domova už o víkendu vyrabovaly místní supermarkety a drogerie. Vojáci také pomáhají záchranným týmům hledat lidi zasypané v troskách budov. Daří se jim vyprošťovat živé, pro mnohé už je ale pozdě a počet obětí stoupá.

Chile oficiálně požádalo o mezinárodní pomoc k překonání následků katastrofy, a předložilo seznam věcí, které potřebuje nejnaléhavěji. Potřeba jsou hlavně polní nemocnice, ženijní mosty, zařízení na čištění vody a odborníci na záchranné práce.

Češi v Chile jsou v pořádku

„Zemětřesení se tady pravidelně opakují a tato země je na to připravená. Úřady v současné době vyhodnocují stav zasažených oblastí, přičemž podle jejich informací zemětřesení zasáhlo až 80 procent chilského území,“ informoval český velvyslanec v Chile Zdeněk Kubánek. Podle jeho odhadů by se škody mohly vyšplhat na 15 až 30 milionů dolarů. 

Zemětřesení v Chile poškodilo také továrnu vizovické likérky Rudolf Jelínek, která je první českou investicí na chilském území. „Továrna je poškozená, zatím se studuje rozsah škod,“ uvedl pro ČT24 Kubánek. „Bohudík neregistrujeme žádné české oběti ani zranění. Pohybuje se tady odhadem asi 300 českých občanů, ať už trvale pracujících v Chile, nebo kteří zde pobývají za účelem turistiky. Podle našich zpráv a šetření jsou všichni tito občané v pořádku,“ dodal.