V Litvě se nesmí v reklamě objevit homosexuálové

Vilnius - V Litvě dnes začíná platit zákon zakazující jakoukoli reklamu sexuálních menšin. Ten i přes veto prezidenta prosadili poslanci loni v červenci. Podle nich má zákon chránit výchovu nezletilých v Litvě. Ostře se proti zákonu postavili jak litevští gayové a lesby, tak mezinárodní organizace včetně Amnesty International. Čtyři pětiny Litevců vyznávají katolickou víru, společnost v zemi zachovává vůči homosexuálům velmi konzervativní postoj.

Potřebu zákona zdůvodnili poslanci tím, že reklama jiných než heterosexuálních vztahů má negativní vliv na psychické zdraví a morální vývoj nezletilců. Homosexuální, bisexuální nebo polygamní poměry postavili na úroveň hrubého vyjadřování, nesprávné výživy nebo hygieny. 

Proti předpisu se postavili litevští homosexuálové. Prezident Ligy litevských gayů Vladimir Simonko říká: „Parlament dal najevo, že chce uzákonit homofobii, obraceli jsme se všude, na Evropskou komisi, na Evropský parlament, na OSN, nikdo však nic neučinil.“ 

Podle zákona tak může být každá akce gayů nebo lesbiček považována za jeho porušení, a tedy zakázána. Norma ale neukládá žádné zvláštní sankce za její nedodržování. V květnu proto uspořádá Liga gayů pochod homosexuálů ve Vilniusu.