Francie po Xynthii sčítá škody

Paříž - Francouzský premiér François Fillon vyhlásil v zemi po včerejší bouři stav národní katastrofy. Umožní to přímé financování oblastí postižených ničivou bouří Xynthia. Ta na západ Francie o víkendu přišla z Portugalska a Španělska. Celkem zemřelo víc než 60 lidí, zabíjely většinou trosky budov, padlé stromy nebo se lidé utopili. Evropská unie je připravena poskytnout postiženým oblastem pomoc.

Bouře si jen ve Francii vyžádala smrt 51 lidí, devět dalších se stále pohřešuje. Francouzská vláda napíná síly, aby pomohla postiženým oblastem. Vyhlášený stav národní katastrofy umožní úřadům přímé a rychlé rozdělování pomoci. Nejhůř jsou na tom pobřežní regiony, kde se moře vylilo z břehů. Prioritou jsou teď důsledná preventivní opatření před povodněmi. Na záchranných pracích se podílí přes 9 000 hasičů.

Postupně už se také daří ubytovat lidi, kteří zůstali bez domova, a obnovit dodávky elektrické energie, i když to bude trvat několik dní. Těsně po bouři byl bez proudu milion domácností. „Xynthia byla velká bouře, nelze ji ale srovnávat třeba s Kyrillem, který v roce 2007 zpustošil Evropu, ten měl daleko větší dosah,“ říká meteorolog Peter Hartmann. 

Video Francie se vzpamatovává z bouře Xynthie
video

Francie se vzpamatovává z bouře Xynthie

Nicolas Sarkozy, francouzský prezident:

„Bohužel počet obětí není konečný, domy jsou pod vodou a lidé se pohřešují. Teď musíme pomoc lidem z potíží.“

Deset tisíc záchranářů pátrá ve střední části francouzského pobřeží Atlantiku po lidech, kteří mohli přežít bouři Xynthia. Bouře Xynthia nepustošila jen domy, ale i zemědělskou půdu. „Je to katastrofa, kvůli soli nanesené mořem bude půda několik let neplodná,“ běduje vinař z ostrova Ré, který téměř zmizel pod vodou.

Xynthia se zformovala nad Atlantikem, na západ Francie přihnala o víkendu z Portugalska a Španělska. Pak pokračovala na severovýchod – do Německa, Belgie a Nizozemska.

Celkem v Německu zemřelo 7 lidí. Na západě Německa v neděli bouře Xynthia způsobila smrt pěšího turisty, jedné běžkyně a tří motoristů, včetně sedmdesátileté důchodkyně. V hesenském městě Biblis odvál orkán do řeky Weschnitz dvouletého chlapce, který se utopil.

Xynthia dosahovala v Německu rychlosti až 180 kilometrů za hodinu. Strhala stovky elektrických vedení, stromů a střech. Zanechala za sebou podle úřadů milionové škody, které od noci odklízejí tisíce hasičů.

Předseda Evropské komise José Barroso přislíbil zemím postiženým bouří pomoc. Pomoc Francii by mohla být poskytnuta z Fondu solidarity, který byl vytvořen po katastrofálních záplavách, jež postihly střední Evropu v roce 2002.