Popírač holokaustu Honsik půjde z vězení o rok dřív

Vídeň – Popírači holokaustu Gerdu Honsikovi, který byl v Rakousku odsouzen na pět let, dnes odvolací soud ve Vídni snížil trest na čtyři roky. Soudce to zdůvodnil tím, že původní trest byl příliš přísný. Honsik popíral vyvražďování Židů nacisty a byl propagátorem nacismu. Rakousko v roce 1992 přijalo zákon, na jehož základě jsou popírání holokaustu a nacistická propaganda zločinem.

Předseda odvolacího senátu Christian Dostal ve zdůvodnění zmírňujícího rozsudku konstatoval, že pětiletý trest od soudu první instance je podle něj „příliš mnoho“. Odvolací soud došel k názoru, že čtyři roky stačí.

Relativizování nacistických zločinů, kterého se ve svých publikacích dopouštěl, z Honsika udělalo ikonu a jednoho z hlavních ideologů rakouské krajně pravicové scény. Již v roce 1992 byl kvůli zveřejnění pronacistických publikací a své knihy s názvem Freispruch für Hitler? (Osvobozující rozsudek pro Hitlera?) odsouzen k osmnáctiměsíčnímu vězení. Po vynesení verdiktu ale uprchl do Španělska, kde žil nerušeně patnáct let. Pokračoval také ve vydávání časopisu Halt, ve kterém dále šířil nacistické myšlenky, než byl v srpnu 2007 u Malagy zatčen a vydán do Rakouska.