Obama omezí jaderný arzenál. Prvního úderu se ale nevzdá

New York - Americký prezident Barack Obama podle deníku The New York Times dokončuje novou jadernou strategii Spojených států. Chce natrvalo omezit množství jaderného arzenálu. Zároveň se ale nechce vzdát možnosti prvního použití těchto zbraní. Bílý dům se také podle listu chce zavázat, že nebude vyvíjet nové jaderné zbraně. Vyloučené také údajně není stažení těchto zbraní z Evropy.

Obama dnes o nové strategii, jež je podle newyorského deníku v jeho administrativě předmětem vyhrocených debat, bude jednat s ministrem obrany Robertem Gatesem. Svůj postoj k jadernému arzenálu vypracovává každý americký prezident, Obamův plán se bude radikálně lišit od strategie jeho předchůdce George Bushe. Předchozí americká vláda přitom chtěla vytvořit nové taktické nukleární zbraně, jimiž by bylo možné zničit nepřítele ukrytého hluboko pod zemí.

Výrazné snížení amerického jaderného arzenálu je pak v souladu s Obamovými představami o světě bez jaderných zbraní, které nastínil loni na jaře v Praze. Spojené státy by se napříště měly spoléhat na menší, ale vysoce spolehlivý arzenál. „V dokumentu bude jasné, že se chystá jeho dramatické omezování - v počtu tisíců kusů,“ řekl newyorskému deníku zdroj z Obamovy administrativy. To se může jevit v celkovém desetitisícovém počtu jako velký zásah, ale tento plán není úplně v rozporu s předchozí Bushovou administrativou, protože ta podobné omezení také plánovala.

Zatím není jasné, do jaké míry Spojené státy ohraničí možnost použít jaderné zbraně jako první. Země se ale prý do značné míry hodlá spoléhat na nejaderné způsoby obrany, zejména na systém protiraketové obrany. Jeho součásti měly být původně v České republice, Obama ale celý systém loni na podzim přehodnotil ve prospěch jeho mobilnější varianty, již jsou prý USA schopné rozmístit rychleji.

Obecně je v celé otázce americký prezident doslova mezi dvěma mlýnskými kameny. Pravicová opozice se bojí, že tato taktika omezení arzenálu oslabí Spojené státy, zatímco levicoví voliči očekávali od prezidenta razantnější kroky.