V Egyptě nalezli obří hlavu faraona Amenhotepa III.

Káhira - V egyptském Luxoru při vykopávkách pohřebního chrámu objevili dva a půl metru vysokou žulovou hlavu. Zobrazuje faraona Amenhotepa III., dědečka slavného Tutanchamona. Socha stará přibližně 3000 let je podle expertů zatím nejlépe dochovanou podobou faraona. Hlava je součástí sochy, jejíž velkou část archeologové vykopali v Amenhotepově smutečním chrámu již před několika lety. Socha se nyní restauruje a s hlavou by měla být brzy spojena.

„Ostatní sochy mají vždycky něco ulomeného, třeba špičku nosu, nebo je tvář poškozena erozí. Ale v tomto případě je všechno od vrcholku koruny až po bradu nádherně vytesáno a zachováno,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu Hourig Suruzian. Egyptský památkář Zahí Havás hlavu sochy popsal jako „mistrovské dílo nejvyšší umělecké kvality“.

Amenhotep III., egyptský faraon 18. dynastie a syn Tuthmose IV., vládl přibližně v letech 1387 až 1348 před naším letopočtem na území rozkládajícím se od dnešního severního Súdánu k Sýrii. Vybudoval Théby a odtud upevnil egyptskou nadvládu nad Asýrií a Babylónií.

Za jeho vlády spadající do období takzvané Nové říše starověký Egypt prosperoval a řemeslníci měli podle Sourouzianové tehdy příležitost zdokonalovat své řemeslo. Odtud pravděpodobně pramení symetrické rysy odkryté hlavy.