Podomácku vyrobené létající vznášedlo je na prodej

Wellington – Novozélandský vynálezce si sestavil kuriózní dopravní prostředek. Jeho nafukovací vznášedlo se může pohybovat nejen po souši a po vodě, ale umí i létat. Kutil na svém vynálezu pracoval jedenáct let. Vznášedlo tvoří nafukovací člun vylepšený součástkami z vynálezcova domova. Nyní je stroj na prodej v jedné z internetových aukcí.

Člun s podivnými křídly se po vodě pohybuje stejně jako obyčejné vznášedlo. Ale jen dokud nedosáhne rychlosti 70 kilometrů v hodině. Pak se najednou ocitá několik metrů nad hladinou.

Základ vozidla tvoří nafukovací člun, který novozélandský konstruktér vylepšil podomácku vyrobenými součástkami. Vznášedlo pohání upravený motor z osobního auta. Lehká křídla se dají jednoduše sundat, drží na jediném čepu. „Říkám tomu Ježíšův čep. Když se uvolní, uvidíte Ježíše,“ žertuje kutil Rudy Heeman.

Novozélanďan se teď snaží prodat létající loď v internetové aukci. Zájemců přibývá, zatím poslední za vznášedlo nabídl v přepočtu skoro 270 tisíc korun. Nový majitel přitom nepotřebuje k řízení stroje pilotní průkaz. Novozélandské úřady totiž uznaly stroj za plavidlo.

Létající vznášedlo
Létající vznášedlo
Více fotek
  • Létající vznášedlo autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1468/146744.jpg
  • Létající vznášedlo autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1468/146747.jpg