Rabování v Chile se vymyká kontrole, jeden člověk zastřelen

Concepción - Do Chile začíná přicházet zahraniční pomoc, kterou zemi postižené silným zemětřesením a následnými přívalovými vlnami tsunami slíbilo mezinárodní společenství. Nouze vyvolaná ničivou katastrofou však podněcuje další rabování, které zatím podle místních obyvatel není schopna účinně potlačit ani povolaná armáda. Úřady proto v nejvíce poznamenaných zónách prodloužily zákaz vycházení a rozšířily ho i na další města. Zemětřesení bylo tak silné, že dokázalo vychýlit zemskou osu. Kvůli tomu se dny zkrátily o 1,26 mikrosekundy.

Počet mrtvých po zemětřesení a tsunami stoupl podle úřadů na 723, ani toto číslo však nebude konečné. Desítky tisíc lidí zůstávají bez přístřeší. Nejvíce obětí i hmotných škod připadá na pobřežní oblasti na jihu země, kde leží i druhé největší chilské město Concepción.

Spojené státy Chile zatím nabídly 20 satelitních telefonů a zařízení na čištění vody. Ty dnes do země přiveze ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která je na cestě po Latinské Americe. „Požádali nás o komunikační přístroje, tak jich část přivezu ve svém letadle,“ řekla Clintonová. Další americká pomoc by měla následovat.

V hlavním městě Santiagu by také mělo přistát brazilské letadlo se skupinou záchranářů a polní nemocnicí. Argentina do Chile posílá šest letadel s polní nemocnicí a týmem 55 lékařů.

Za rabování zastřelen jeden člověk, 160 zatčeno

Kvůli nedostatku potravin dochází k rabování, nejhůře postiženo je město Concepción s více než 800 000 obyvateli. Lidé tam vyloupili a zapálili obchodní středisko a vyrabovali požární stanici. Z centra města na konci dne stoupala oblaka dýmu. „Je nás tam přes 1500 lidí, nemáme léky, máme tři těhotné, které co nevidět porodí, jsou tam děti, představte si to zoufalství. Říkají o nás, že jsme zloději, ale koho okrádáme? Vždyť máme jedno auto s moukou pro 1500 lidí,“ obhajuje se jeden z obyvatelů odříznuté vesnice.

V noci z neděle na pondělí bylo v Concepciónu, v jehož blízkosti se nacházelo epicentrum otřesů, zadrženo 160 lidí, kteří porušili zákaz nočního vycházení. Jeden člověk byl zabit, okolnosti jeho smrti ale nebyly upřesněny. Zákaz vycházení byl ve městě rozšířen až do poledne místního času; úřady vyhlásily zákaz nočního vycházení i v dalších třech chilských městech.

Některé vesnice či městečka na březích Tichého oceánu fakticky zmizely z povrchu. Přes domy poškozené zemětřesením se nakonec převalily přívalové vlny tsunami, které je buď zanesly dále do vnitrozemí, nebo z nich nadělaly hromady sutin.