K lepší identifiakci má pomoci skenování nosů

Londýn - S různými bezpečnostními opatřeními nebo zařízením na identifikaci se lidé setkávají stále častěji. Existují skenery, které kontrolují duhovku nebo otisky prstů. Vědci z univerzity v Bathu vidí budoucnost ve skenech nosů. Tvrdí, že identifikace podle nich může být v některých případech nejlepší. Sken nosu by měl fungovat obzvlášť při skryté kontrole. Nos si totiž na rozdíl od očí málokdo zakrývá. A duhovku je navíc obtížné na dálku nenápadně zachytit, uvedla britská BBC.

„Nos je jednou z hlavních charakteristik tváře, zatím ale nikdo nepřemýšlel o tom, že by ho pro biometrické měření využil,“ řekl vedoucí výzkumného týmu Adrian Evans z univerzity v Bathu.

Vědci použili už existující techniku 3D skenování zvanou PhotoFace. Měřili na nosech několik charakteristik, jeho tvar nebo umístění na tváři. Na tomto základě vytvořili šest hlavních typů: nos římský, řecký, nubijský, jestřábí, tupý a pršák. Výsledkem je počítačový program, který nosy na základě těchto parametrů rozpozná.

„Nos se může změnit, někdo si ho zlomí nebo si nechá udělat plastiku. To je ale krajní řešení. Pro běžnou identifikaci je použitelný,“ uvedl Evans. Vyhnout se biometrické identifikaci obecně je totiž pro připraveného poměrně snadné. Stačí si vzít kapky, které roztáhnou duhovku, nebo si třeba zlehka poleptat konečky prstů. Vědci proto tvrdí, že nos je dobré řešení třeba jako doplňkové měření. Nyní provádějí další testy, které mají ukázat, jestli program rozliší i mezi příbuznými.