Argentina požádala USA o pomoc s jednáním o Falklandech

Buenos Aires - Argentina požádala Spojené státy o pomoc při řešení sporu s Velkou Británií ohledně Falklandských ostrovů, o něž před 25 lety oba státy vedly válku. Británie chce na ostrovech v Atlantickém oceánu provádět ropný průzkum, Argentina se zákonných nároků na ostrovy, kterým Británie vládne, nechce vzdát.

„O co jsme požádali, je zprostředkování jakožto země spřátelené jak s Argentinou, tak s Velkou Británií,“ řekla argentinská prezidentka Cristina Fernándezová v pondělí při jednání s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou.

Clintonová uvedla, že USA podpoří hovory obou zemí, neřekla však, jakou roli by v nich mohly USA hrát. „Naším stanoviskem je, že tato záležitost mezi Velkou Británií a Argentinou má být vyřešena. Jestli můžeme při usnadnění tohoto úsilí nějak pomoci, jsme připraveni tak učinit,“ řekla dle britského serveru BBC Clintonová v uruguayském Montevideu před setkáním s Fernándezovou. Podle agentury Reuters později v Buenos Aires poznamenala, že Washington chce obě strany podnítit k jednání, žádnou z nich k tomu ale nemůže donutit.

Původně neobydlené ostrovy ležící asi 500 kilometrů od argentinských břehů převzala Argentina v roce 1820 z titulu nástupnictví po Španělsku. Britové je ovládli v roce 1833. V roce 1982 se jich Argentina pokusila znovu zmocnit, ale utrpěla těžkou porážku. Obyvatelstvo ostrovů se hlásí k Británii.

Americké úřady trvají na tom, že Washington je v otázce svrchovanosti ostrovů neutrální, uznávají ale britskou správu. Británie, blízký spojenec Washingtonu, se ke zprostředkování hovorů staví záporně.

/*json*/{"map":{"lat":-51.6521108616,"lng":-59.4470214844,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/