Při výbuchu dynamitu v Jemenu 19 mrtvých

Dubaj - Až 19 lidí dnes zemřelo a dalších asi 15 utrpělo zranění při výbuchu obytného domu v jižním Jemenu. Při explozi byly zčásti poškozeny také dvě sousední budovy. K výbuchu došlo dnes časně ráno v Táizzu, hlavním městě stejnojmenné provincie. V přízemí budovy se údajně nacházelo skladiště dynamitu patřící jemenskému podnikateli, který ho využíval při stavbě silnic. Majitel ale v domě nebydlel. Podle dosavadního vyšetřování stála za výbuchem nešťastná náhoda.

Televize al-Džazíra v prvních zprávách hovořila o explozi skladiště s pyrotechnikou. Později ale místní úřady upřesnily, že šlo pravděpodobně o skladiště dynamitu.

Záchranáři už vytáhli ze sutin devět těl a pátrají po dalších deseti údajně zasypaných osobách. Kolem 15 lidí výbuch přežilo se zraněními.

Pozornost světa se na bezpečnostní hrozby v Jemenu upřela po prosincovém pokusu islamisty vycvičeného v Jemenu o útok na letadlo mířící do USA. Jemenská vláda se pustila do intenzivního boje s domácí odnoží teroristické organizace al-Káida. Pomoci jí v tom má i zvýšená finanční a materiální podpora ze zahraničí, kterou Jemenu přislíbila řada států na londýnské konferenci z konce února. Jen od USA má například Jemen letos dostat vojenskou pomoc ve výši 150 milionů dolarů (přes 2,8 miliardy korun), což je víc než dvojnásobek pomoci z roku 2009.

/*json*/{"map":{"lat":13.5765812919,"lng":44.1540527344,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/