Moskvu vyzdobí plakáty se Stalinem

Moskva – Moskva připravuje mohutné oslavy 65. výročí konce druhé světové války. Během nich vyzdobí ulice ruské metropole obří portréty bývalého sovětského diktátora Josifa Stalina. Dnes to oznámil starosta na schůzi moskevské radnice. Rozhodnutí radních vyvolalo ostré reakce, aktivisté se proti vyvěšení Stalinových podobizen chystají demonstrovat.

Moskva se chystá na oslavy konce války, kromě monstrózní vojenské přehlídky zaplaví ulice metropole i slavnostní výzdoba. Její součástí mají být i panely s bolševickým vůdcem. Billboardy mají podle radních připomenout vítězství nad nacismem, Stalin bude prý na plakátech vyobrazen jako historická osoba spojená s obdobím války, ne jako politický vůdce. 

„Nejsem žádným stoupencem Josifa Stalina, ale jsem stoupencem objektivního výkladu dějin,“ řekl na schůzi zastupitelů starosta Lužkov. Během oslav v ruské metropoli radnice vyvěsí na dva tisíce informačních panelů, z nichž jen deset bude obsahovat informace o Stalinovi. Text věnovaný diktátorovi bude prý neutrální a bez politických hodnocení. 

Proti rozhodnutí se vznesla vlna kritiky, aktivisté připomínají krvavou stopu, kterou za sebou Stalin zanechal. Stejný odpor vyvolala akce ruských komunistů, kteří loni k příležitosti 130. výročí narození Stalina nechali vyvěsit billboardy s jeho portrétem.

Historici připomínají, že Stalin stál za vraždami tisíců nevinných lidí. Přesný počet obětí stalinského režimu není znám, podle posledních průzkumů britských historiků prošlo v letech 1929 -1953 sovětskými gulagy více než 14 milionů lidí. Navíc kolem 7 milionů lidí bylo deportováno na různá místa v Sovětském svazu. Odborníci jsou proto zděšení, že tento diktátor je v poslední době v Rusku spíše oslavován než zatracován.