Vynález českých vědců pomůže v boji proti rakovině

Praha - Čeští chemici sestrojili molekulární dopravník, díky němuž se lék v těle dostane přímo k nemocné buňce. Nápad je příslibem nejen pro boj s rakovinou, ale také s nemocemi mozku. Cílená léčiva se snaží vyvíjet tisíce týmů po celém světě, jenže některé nemoci stále odolávají. „Velkým problémem je třeba dostat léčiva do mozku, pro léčbu Parkinsona nebo Alzheimera. Naše systémy jsou schopny tuto bariéru překonat,“ tvrdí Vladimír Král z VŠCHT v Praze.

Český tým navrhl způsob, jak na přesné místo dodat účinné látky. „Výhoda je v tom, že my máme jeden náklaďák, do kterého můžeme nacpat mnoho různých léčiv,“ vysvětluje Král. Miniaturní náklaďáky mají tvar kuličky, jejichž základem jsou porfiriny. Ty postupně ničí nemocné rakovinné buňky.

„Buňka praskne, vylije se její obsah, nebo může reagovat programovou buněčnou smrtí,“ vysvětluje Jarmila Králová z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Nápad mají už čeští vědci chráněný patentem a hledají velkého investora, který by pomohl s klinickými testy. Kromě financí bude ke konečnému léku potřeba ještě mnoho let.

Video Reportáž Vladimíra Kořena
video

Reportáž Vladimíra Kořena