Vláda Tymošenkové padla

Kyjev - Ukrajinský parlament dnes většinou 243 hlasů vyjádřil nedůvěru vládě Julije Tymošenkové. Ta ještě před hlasováním naznačila, že pokud její vláda padne, okamžitě odejde do opozice. Dosavadní vládní koalice už nějakou dobu vykazuje známky slabosti a poslední ránu jí uštědřily nedávné prezidentské volby.

V nich Tymošenková podlehla svému dlouholetému politickému oponentovi, šéfovi Strany regionů Viktoru Janukovyčovi. Ten dlouhodobě dává najevo, že odstranění Tymošenkové z čela vlády je jeho prioritou, aby mohl konsolidovat svou vlastní moc.

V rozpravě před hlasováním se na hlavu Tymošenkové snesla vlna kritiky, která jasně naznačila, jak se bude hlasování vyvíjet. S tvrdou kritikou vlády Tymošenkové vystoupil na parlamentní tribunu představitel Strany regionů a horký kandidát na premiérské křeslo Mykola Azarov. Ten nařkl Tymošenkovou z toho, že „vytvořila smutný rekord v systematickém porušování ústavy a zákonů země“, což vyvolalo nynější hospodářské a sociální problémy. Ukrajina se potýká s astronomickým státním dluhem.

Video Reportáž Petra Zavadila
video

Reportáž Petra Zavadila

Vládu nepodpořili všichni poslanci opoziční Strany regionů, proti Tymošenkové hlasovalo ale i 41 poslanců z vládního tábora, včetně sedmi poslanců jejího vlastního Bloku Julije Tymošenkové (BJuT). Zbytek poslanců z Bloku ze sálu při hlasování odešel.

Okamžik pravdy

Tymošenková už prohlásila, že když dnes nedostane důvěru parlamentu, okamžitě odstoupí. „V tu samou minutu můj tým opustí vládu a odejde do opozice,“ řekla. Dodala, že její tým bude pokračovat v boji za demokracii. „Zachráníme Ukrajinu v neštěstí, které ji potkalo,“ řekla. 

Kabinet Tymošenkové podle jejích slov zachránil v době krize zemi před finančním kolapsem a „poprvé upevnil energetickou nezávislost země“. Všechny ostatní státní orgány se podle ní chovaly podle pravidla „čím hůře, tím lépe“. 

Tymošenková po hlasování svolala frakci svého bloku, kde vyhlásila přechod do opozice. Své pravomoci složí do dvou dnů. Na příští úterý pak svolala mítink národních a vlasteneckých sil, kde pronese programový projev.

Od pádu vlády mají parlamentní strany 30 dní na vytvoření nové vlády. Pokud by v tom neuspěly, podle ústavy má Janukovyč právo parlament rozpustit a vypsat nové parlamentní volby.