Bahno pohřbilo v Ugandě přes 100 lidí

Kampala - Nejméně 106 lidí zahynulo v noci na dnešek ve východní části Ugandy při sesuvu půdy vyvolaném vytrvalými dešti. Pohřešují se navíc stovky dalších, včetně 60 dětí. Sesuvy půdy jsou v oblasti časté, tentokrát je ale mrtvých nezvykle mnoho. Vesničané se snaží z bahna vyhrabat živé. Většinou ale nacházejí jen mrtvá těla.

Záchranáři hledají i kolem zdravotního střediska, kam se schovalo na 60 dětí. Pak i tuhle budovu bahno smetlo. Pohřešovaní se počítají na stovky. „Večer jsem přicházel domů a najednou uviděl vlnu bahna, zavolal jsem všechny ven, utekli jsme, ale dům se zřítil,“ popisuje událost svědek. 

Zničené jsou nejen domy, ale i silnice. K postiženým se proto po zemi nedostane skoro žádná pomoc ani vyprošťovací technika. Mezinárodní Červený kříž vyslal tým lékařů. Sesuvy bahna a záplavy způsobily náhlé přívalové deště. A podle meteorologů zdaleka není vyhráno, silně pršet má ještě nejmíň měsíc.

„Očekáváme, že mrtvých bude daleko více, práce ale pokračují velmi pomalu,“ uvedl jeden z pracovníků Červeného kříže. Situaci ztěžují deště, záplavy a zavalené cesty, které znemožňují přístup na místo neštěstí. Humanitární organizace varují před epidemiemi malárie a ostatních nemocí. 

V oblasti dochází k sesuvům půdy poměrně často, počet mrtvých je ale většinou daleko nižší. Východní Uganda trpí především vydatnými dešti, které způsobují záplavy, ničí úrodu a znehodnocují zásoby pitné vody.

/*json*/{"map":{"lat":1.99910598312,"lng":32.6293945312,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/