Silné zemětřesení jako v Chile může udeřit i v Severní Americe

Concepción - Velké zemětřesení v Chile se podle seizmologů může opakovat na západě Severní Ameriky. Pravděpodobnost, že ničivé zemětřesení udeří do 50 let v městech jako Vancouver, Seattle nebo Portland a v severní části Kalifornie je prý 80procentní. Otřesy v Chile měly sílu 8,8 stupně Richterovy škály. Úřady zatím evidují téměř 800 obětí.

Ke klidu vyzývá obyvatele Concepciónu chilská prezidentka Michelle Bacheletová. Půlmilionové město postižené víkendovým zemětřesením je pod správou armády. V ulicích je 14 tisíc vojáků a platí prodloužený zákaz vycházení. Desítky lidí skončily za mřížemi kvůli rabování, vázne totiž přísun humanitární pomoci postiženým. Počet mrtvých stoupl na 796. 

Zemětřesením jsou postiženy dva miliony z celkem 17 milionů obyvatel této jihoamerické země. Ani nová bilance však zřejmě nebude konečná. Desítky tisíc lidí zůstávají bez přístřeší. Nejvíce obětí i hmotných škod připadá na pobřežní oblasti na jihu země, kde leží i druhé největší chilské město Concepción. Téměř 1,5 milionu lidí zůstává nadále bez dodávek elektřiny, 800 tisíc obyvatel nemá pitnou vodu. 

Ze zahraničí přichází první pomoc. Spojené státy Chile nabídly 20 satelitních telefonů a zařízení na čištění vody, které do země dopravila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Brazílie vyslala do Chile záchranáře a polní nemocnici. Argentina zase šest letadel s polní nemocnicí a týmem 55 lékařů. 

V Severní Americe může kdykoli dojít k silným otřesům 

Američtí seismologové dnes varovali, že zemětřesení podobné tomu chilskému, se může v nejbližší budoucnosti udát i v Severní Americe. Zdejší podmořský zlom byl klidný po více než 300 let. Oblast se z geologického hlediska velmi podobá té, v níž leželo epicentrum zemětřesení v Chile. Kdykoli proto může období klidu pominout. „Není otázka, zda se to stane, ale kdy,“ řekl Brian Atwater z americké geologické služby USGS. 

Takové otřesy by byly dost silné na to, aby zbořily špatně postavené domy od Britské Kolumbie v Kanadě po severní Kalifornii. Znamenaly by také velké poškození dálnic a mostů. Vlna tsunami, kterou by vyvolaly, by zřejmě smetla malé vesnice na pobřeží.