Prezident EU má podle britského europoslance charisma mokrého hadru

Brusel - Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek udělil pokutu skoro tří tisíc eur (84 tisíc korun) britskému europoslanci Nigelu Farageovi za urážku předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye. Farage v únoru prohlásil, že Van Rompuy má charisma mokrého hadru a připomíná bankovního úředníčka. Urazil také Belgii, která podle něj ani není státem. Farage se odmítl za své výroky omluvit.

Farage se o šéfovi Evropské unie nevyjádřil zrovna lichotivě minulou středu. Podle Farage nemá prezident EU žádné charisma, obvinil ho také, že chce skoncovat s národními státy, a řekl, že je to možná proto, že Van Rompuy pochází z Belgie, „což je ne-stát“. Proti urážce Belgie se ohradil předseda zdejší vlády Yves Leterme. 

Předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek vyzval Farageho, aby se za své výroky omluvil, ten to ale odmítl. Buzek mu proto vyměřil pokutu, proti trestu se chce Farage odvolat, hájí se svobodou slova. „Nebudu se omlouvat Hermanu Van Rompuyovi. Nebudu se omlouvat Evropskému parlamentu. A určitě se nebudu omlouvat Belgičanům,“ prohlásil.