Guatemalský policejní šéf organizoval krádež 700 kilo kokainu

Guatemala - Ředitel guatemalské policie Baltazar Gomez byl zatčen. Je podezřelý z toho, že se sám zapletl do pašování drog. Podle státního zástupce loni nařídil podřízeným policistům, aby ukradli 700 kilo kokainu. Gomez byl přitom už čtvrtý policejní ředitel za poslední 2 roky. V Guatemale operují čím dál tím víc mexické drogové kartely, které jsou doma pod tlakem vlády. 

Gomez a další policejní představitelé byli zatčeni v úterý, jsou obviněni z toho, že nabádali desítku policistů, aby ukradli 700 kilogramů kokainu a ukryli zbraně drogového gangu do skladů nedaleko metropole. Při krádeži se přitom strhla přestřelka a pět policistů zemřelo. 

Gomezovo zatčení přichází dva dny poté, co rezignoval guatemalský ministr vnitra Velasquez, jenž byl obviněn ze zpronevěry. Měl tunelovat státní fondy a kupovat za ně palivo pro policejní vozy. 

Guatemalský prezident Alvaro Colom se v posledních týdnech snaží zesílit boj proti korupci a organizovanému zločinu, který prorůstá i do státního aparátu. Za rostoucí kriminalitou stojí drogové kartely, které se sem přesouvají z Mexika, kde jsou pod tlakem vlády.

/*json*/{"map":{"lat":16.2357720904,"lng":-89.9340820312,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/