Za peníze z Live Aid nakupovali etiopští povstalci zbraně

Addis Abeba - Miliony dolarů, které v 80. letech Západ v rámci sbírky Live Aid shromáždil na pomoc obětem hladomoru v Etiopii, použili povstalci na nákup zbraní. Obrovský skandál odhalil britský zpravodajský server BBC. Díky obřím koncertům hvězd populární hudby se dokázaly vybrat stovky milionů dolarů.

Pomoc v podobě potravin i peněz na nákup obilí poskytlo v rámci sbírky Live Aid mnoho západních států. Podle BBC sice pomoc zachránila mnoho lidí, miliony dolarů ale putovaly k povstalcům, kteří jimi financovali pokusy o svržení tehdejší vlády.

Povstalci prodávali humanitárním pracovníkům místo obilí písek

Etiopská vláda se v té době pokoušela dostat pod kontrolu povstalce v provinciích Eritrea a Tigre. Eritrea později získala nezávislost. Některé oblasti však nekontrolovala a pomoc proudila do země ze sousedního Súdánu. Na setkáních s pracovníky charity však jako prostředníci fungovali povstalci. Stalo se to například zaměstnanci organizace Christian Aid při nákupu obilí od falešného obchodníka, který patřil k povstalcům.

„Dali mi šaty, abych vypadal jako muslimský obchodník. Byla to taková past na neziskové organizace,“ řekl BBC Gebremedhin Araja, bývalý člen někdejšího povstaleckého hnutí Tigrejská lidová osvobozenecká fronta. Pod pytli s obilím měl schované pytle s pískem. Peníze pak předal představitelům fronty, mezi kterými byl také Meles Zenawi, současný premiér. Tigrejská lidová osvobozenecká fronta je nyní součástí vládní koalice.

Podle dalšího bývalého povstalce, který teď žije v nizozemském exilu, prošlo rukama členů hnutí až 100 milionů dolarů. Asi 95 procent bylo určeno na nákup zbraní a vybudování tvrdého marxistického jádra uvnitř povstaleckého hnutí.

Na možné zneužití pomoci upozornila v roce 1985 americká CIA: „Některé fondy, které organizace ozbrojenců v důsledku zvýšeného světového zájmu shromažďují na další pomoc, byly takřka jistě převedeny na vojenské účely.“

Humanitární pomoc Etiopii zahájila v roce 1984 reportáž BBC o tamním hladomoru. Irský zpěvák Bob Geldof pak stál u zrodu hudební akce Band Aid, která přerostla v sérii humanitárních koncertů s názvem Live Aid. Jen ohromný koncert v londýnském Wembley, na který navazovaly další země, v roce 1985 sledovalo téměř 1,5 miliardy lidí a vydělal tehdy na 110 milionů liber.

Účty Band Aid podle serveru BBC ukazují, že charita věnovala takřka 11 milionů dolarů skupinám blízkým rebelům.

Hladomor v Etiopii
Hladomor v Etiopii
Více fotek
  • Hladomor v Etiopii autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1473/147215.jpg
  • Hladomor v Etiopii autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1473/147214.jpg
  • Koncert Live Aid zdroj: Wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1473/147217.jpg