Provoz newyorského letiště JFK zřejmě řídilo dítě

New York - Odlety a přílety na letišti Johna F. Kennedyho v New Yorku zřejmě v polovině února řídilo dítě. Ukazují to zvukové záznamy z komunikace mezi věží a piloty, které nyní prošetřuje Federální úřad pro letectví (FAA). Záznamy pocházejí z doby, kdy měla řada newyorských dětí týdenní zimní prázdniny.

Na jedné ze zvukových stop je slyšet dětský hlas, jak dává pilotovi předstartovní pokyny. Když je pilot potvrdí, následuje z věže hlas dospělého, který říká: „Takhle to vypadá, chlapi, když děti nejsou ve škole.“

„Takové chování je nepřijatelné a neukazuje profesionální úroveň, která se očekává od zaměstnanců FAA,“ uvedl k nahrávce letecký úřad. Chování zaměstnance, který k řízení provozu dítě pustil, kritizovala i profesní organizace letových dispečerů.

FAA zdůrazňuje, že kontrolní věž na letišti je vysoce zabezpečené místo, kam mají přístup jen pověřené osoby. Děti sem sice mohou přijít, pokud zde jejich rodiče pracují, musí k tomu ale napřed dostat zvláštní povolení od FAA.

/*json*/{"map":{"lat":40.6474338077,"lng":-73.7881278992,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":40.741214,"lng":-73.987295,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/


Švédský pilot nalétal 10 000 hodin bez licence

Další neuvěřitelný případ v leteckém provozu se stal na amsterodamském letišti. Byl tam zadržen švédský pilot, který třináct let létal s falešnou licencí a za tu dobu nalétal nejméně 10 000 hodin. Policie ho zadržela v kokpitu letounu Boeing 737 se 101 cestujícími na palubě krátce před jeho startem do Ankary.

Jednačtyřicetiletý muž podle dnešních zpráv agentur přiznal, že měl licenci, navíc už propadlou, jen na malá letadla. S falešnou licencí na velké stroje létal pro společnosti z Belgie, Velké Británie a Itálie.