Obama představil svou verzi zdravotní reformy i způsob jejího schválení

Washington - Americký prezident Barack Obama dnes v Bílém domě představil definitivní verzi své zdravotní reformy, která by měla zpřístupnit zdravotní péči zhruba 31 milionům nepojištěných obyvatel USA. Mimo jiné hodlá zdravotním pojišťovnám bránit v tom, aby lidem odmítaly proplácet péči. Potvrdilo se také, že zákon chce v Kongresu v dohledné době prosadit kontroverzní procedurou, která mu umožní obejít chybějící hlasy pro reformu v Senátu.

Obama dnes před publikem tvořeným z velké části lékaři a sestrami uvedl, že svou reformou sleduje tři hlavní cíle a že se snaží stavět na nápadech demokratů i republikánů. Podotkl také, že o reformě se diskutuje již rok a že vše důležité už bylo řečeno. Odmítl požadavek republikánů, kteří s návrhem nesouhlasí, aby se s reformou začalo úplně od začátku. Je čas na závěrečné hlasování o reformě, řekl šéf Bílého domu.

Kromě zákazu pojišťovnám odmítat proplácet péči a účtovat si za péči neodůvodněně vysoké částky v Obamově návrhu jde o vytvoření zvláštní burzy, na níž by pojišťovny zveřejňovaly své nabídky, a Američané by si tak na ní mohli koupit pojištění levněji než nyní. Pokud by ani v takovém případě na pojištění nedosáhli, získali by na jeho pořízení daňovou úlevu. Posledním cílem je snížení celkových nákladů na zdravotnictví.

Obama připustil, že jeho plán, který vychází z verze reformy schválené Senátem, bude stát 100 miliard dolarů ročně. Podle něj ale značnou část uhradí úspory, jichž se dosáhne omezením plýtvání v současném systému.

Obama chce využít schvalovací zkratku

Prezident také potvrdil, že chce reformu schválit pomocí takzvané slaďovací procedury, jež vznikla kvůli tomu, aby umožnila rychlé přijímání úsporných rozpočtových zákonů. S takovým postupem ale nesouhlasí republikáni, podle nichž tuto proceduru zavedenou v roce 1974 ke schválení tak závažné změny nelze použít.

Slaďovací procedura by demokratům v Senátu umožnila zákon prosadit prostou nadpoloviční většinou. Přesto není zcela jisté, zda tento postup najde mezi zákonodárci dostatečnou podporu.