Kyjev chce prodat budovu, ve které sídlí česká ambasáda

Praha/Kyjev - Kyjevská budova, ve které sídlí v pronájmu české velvyslanectví na Ukrajině, má být v nejbližší době prodána. Čeští diplomaté o tom však nebyli informováni. Podle kyjevského tisku se může privatizační záměr kyjevské radnice týkat až čtrnácti zastupitelských úřadů. Kyjevský magistrát hodlá údajně prodat v aukci budovy, které mají kromě české diplomatické mise pronajaté rovněž zastupitelský úřad Francie, Rakouska a zastoupení Evropské komise na Ukrajině.

„Žádnou oficiální informaci tohoto druhu jsme nedostali. Máme pouze tuto neoficiální zprávu, která se tady objevila, a vyjádřily s ní znepokojení i některé ukrajinské významné instituce. Pro nás je tato zpráva překvapivá ještě jednoho pohledu, protože jsme v lednu letošního roku podepsali smlouvu o dalším pronájmu až do roku 2012,“ uvedl tiskový atašé českého velvyslanectví v Kyjevě Milan Ekert.

Na chystaný prodej upozornila ve středu kyjevská tisková služba Bloku Julie Tymošenkové (BJuT) s tím, že o prodeji bylo rozhodnuto již 17. září 2009. Podle prohlášení skupiny městských zastupitelů BJuT hrozí vystěhování až čtrnácti zahraničním ambasádám včetně zahraničních misí Polska, Turecka nebo Rumunska.

Podle ukrajinské kontrarozvědky SBU může privatizaci objektů, v nichž sídlí zahraniční mise, vážně poškodit pověst Ukrajiny v zahraničí.

Problémy s umístěním zahraničních ambasád v Kyjevě jsou dlouhodobé. Podle kyjevského tisku má radnice v úmyslu vybudovat v metropoli diplomatickou čtvrť, která by tíživou situaci vyřešila. O lokalitě bylo rozhodnuto, podle listu Gazeta po Kijevski už dokonce na místě začala výstavba nového velvyslanectví USA, která má být dokončena v roce 2012. Přestěhovat se má rovněž ambasáda Kazachstánu.

Podle kyjevského tisku má problémy s umístěním 34 ze 74 velvyslanectví umístěných v Kyjevě.