Štrasburský soud rozhoduje o odškodnění za Jukos

Štrasburk – Několikrát odložené slyšení v případu ruského ropného koncernu Jukos konečně otevře Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Bývalí spoluvlastníci požadují od Ruska za údajný násilný bankrot a převzetí koncernu státem odškodnění 98 miliard dolarů. Své bývalé kolegy podporuje z vězení i někdejší šéf Jukosu Michail Chodorkovskij.

Právníci a akcionáři Jukosu tvrdí, že kdysi největší ruská společnost zkrachovala jen na přání někdejšího prezidenta Putina. Vadilo mu prý bohatství Jukosu i to, že financoval demokratickou opozici.

Bývalý šéf Jukosu Michail Chodorkovskij ovládal část strategické těžby ropy. Jeho politické ambice i finančí podpora opozičních stran ale popudily Kreml. Podnikatele zatkla policie a teď si odpykává osmiletý trest za daňové úniky i zpronevěry. Jukos zbankrotoval a dostal se do područí státu. Chodorkovskij se ale nevzdává. Jeho článek včera otiskl list Nězavisimaja gazeta.

Video Rozhovor s Ladislavem Minčičem
video

Rozhovor s Ladislavem Minčičem

Michail Chodorkovskij, bývalý spolumajitel Jukosu:

0„Silová technologie, která nahradila soudnictví, je hrobníkem nynější ruské státnosti. Systém je vlastně podnikem, který je založen na legalizovaném násilí. Je to veliký podnik s obrovským množstvím vnitřních konfliktů a střetů zájmů.“

Celý případ označuje Chodorkovskij za politicky motivovaný. Vladimir Putin se podle něj chtěl Jukosu zmocnit, a odstranit tak svého oponenta. Teď proti zlikvidování ropného koncernu bojují ve Štrasburku jeho bývalí spoluvlastníci. Případ leží ve Štrasburku od roku 2004 a teprve loni v lednu byl soudem přijatý k projednávání. Slyšení bylo odloženo celkem třikrát. K soudu se zástupci ruské vlády zatím nikdy nedostavili.

Suma 98 miliard dolarů je nejvyšší částkou, o které se za 50letou historii štrasburského soudu jedná. Je možné, že pokud by Chodorkovskij případ vyhrál, bude odškodnění sníženo. Rusku ovšem stále vládne premiér Putin a je to Chodorkovskij, kterému hrozí dalších 22 let odnětí svobody. Ve Štrasburku akcionáři jeho Jukosu mají větší šance. Pokud Rusko prohraje, soud pro lidská práva po něm 98 miliard dolarů může vyžadovat. Kreml se ale může odvolat a vyplácení zdržovat po mnoho let.