Němečtí islamisté dostali za přípravu útoků až 12leté tresty

Düsseldorf - Na pět až dvanáct let půjdou do vězení čtyři členové takzvané sauerlandské islamistické skupiny, kteří plánovali v roce 2007 útoky na americké vojáky v Německu. Rozhodl o tom dnes Vrchní zemský soud v Düsseldorfu. Všichni obžalovaní se k přípravě teroristických činů již dříve přiznali. Muži patřili k organizaci Svaz islámského džihádu (IJU) a již dříve doznali, že jejich cílem měli být američtí vojáci v několika německých městech a na americké letecké základně Ramstein na jihozápadě země.

Dvanáctiletý trest dostali dva Němci Fritz Gelowicz a Daniel Schneider. Jejich komplic, Turek Adem Yilmaz, dostal o rok nižší trest. Posledního obžalovaného, německého Turka Attilu Selka, soud označil jen za podporovatele tří kolegů a uložil mu pětiletý trest.

Čtveřice mužů chtěla zaútočit pomocí bomb v automobilech na některá německá letiště, americký konzulát nebo restaurace. Další bomby pak měly vybouchnout před německým parlamentem.

Video Reportáž Evy Pláničkové a Adama Kautského
video

Reportáž Evy Pláničkové a Adama Kautského

Podle vůdce skupiny Fritze Gelowicze chtěla skupina dát Německu poslední varování a donutit ho stáhnout vojáky z Afghánistánu a Uzbekistánu. Šéf skupiny se rovněž přiznal, že podstoupil speciální tříměsíční výcvik v pákistánském regionu Vazíristán. „Ani u al-Káidy nebyl tehdy žádný Evropan, který by měl možnost provést útoky v Evropě. Přihlásili jsme se k tomu, protože nikdo jiný takový nebyl,“ uvedl terorista.

Tři ze čtveřice policie zatkla 4. září 2007 při razii ve vesnici Oberschledorn v regionu Sauerland východně od Kolína nad Rýnem. Čtvrtého muže dopadlo Turecko v listopadu 2007 a vydalo ho do Německa.

Údajně největší německý proces s teroristy od soudů s členy militantní ultralevicové organizace Frakce Rudé armády (RAF), která byla činná hlavně v 70. a 80. letech, začal loni v dubnu. Původně se očekávalo, že potrvá nejméně dva roky, přiznání obžalovaných jednání ale urychlilo.