Chile zasáhly další otřesy, armáda potlačila rabování

Concepción – Jihoamerické Chile zasáhly další otřesy, tentokrát o síle šest stupňů Richterovy stupnice. Úřady vydaly varování před tsunami, pak ho ale odvolaly s tím, že nebezpečí nehrozí. Původní sobotní zemětřesení a následné přílivové vlny si vyžádaly 800 mrtvých. Stále pokračuje pátrání po lidech, co mohli v sutinách přežít.

Následné otřesy vyvolávají paniku. Od soboty jich Chile zasáhlo přes 150. Lidé při každém záchvěvu vybíhají na otevřená prostranství a v obavách z tsunami hledají útočiště na vyvýšených místech. „Zpráva chilského oceánografického institutu ukazuje, že následné otřesy nezpůsobily u pobřeží přílivové vlny. Nemáme tu žádnou výstrahu před tsunami,“ uklidňuje ředitel ústavu civilní ochrany Hugo Illanes.

Chilská vláda se snaží zrychlit distribuci potravin a další pomoci. Do postižených oblastí vyslala 14 000 vojáků, kterým se podařilo potlačit rabování. V sedmi městech, včetně nejhůř zasaženého Concepciónu, platí noční zákaz vycházení.

„Nebudeme tolerovat bezohlednost ani to, že někdo využívá tragédie k rabování. Nikdo nemůže tvrdit, že k tomu, aby přežil, potřebuje ukrást plazmovou televizi nebo ledničku,“ říká chilská prezidentka Michelle Bacheletová.

Prezidentka také odráží zprávy, že v centrální části země, která byla otřesy nejhůře postižena, dochází jídlo a pitná voda. Armáda už zřídila zásobovací letecký most z metropole Santiaga.

V Santiagu i dalších městech řada lidí raději přežívá ve stanech na ulicích, než by riskovala, že se na ně poškozené stavby při následných otřesech zřítí. „Všichni se odtud chtějí odstěhovat. Majitel chce sice domy opravit, ale nikdo tu už nechce žít,“ vysvětluje obyvatelka Santiaga Claudi Cidová.

Sobotní téměř devítistupňové otřesy poškodily nebo zničily půldruhého milionu domů. Vláda také čelí kritice, že na katastrofu zareagovala pomalu a že kvůli pozdě vydanému varování před tsunami zbytečně umírali další lidé.

V Chile probíhá odstraňování škod po zemětřesení
Zdroj: ČTK/AP