Při tlačenici v indickém chrámu ušlapáno 63 lidí

Lakhnaú (Indie) - Při tlačenici v chrámu na severu Indie bylo dnes ušlapáno nejméně 63 lidí, desítky dalších utrpěly zranění. Není vyloučeno, že bilance ještě poroste. Tlačenice v davu několika tisíc lidí podle dostupných informací vypukla při rozdávání šatů a potřeb pro domácnost zdarma.

Neštěstí se stalo v době, kdy se tisíce lidí shromáždily v prostorách chrámu v malém městě Kunda, asi 180 kilometrů jihovýchodně od Lakhnaú, hlavního města provincie Uttarpradéš. Jak se lidé snažili prodrat dovnitř, aby také něco dostali, povolila pod tlakem jejich těl dřevěná brána chrámového komplexu, která rozmačkala několik lidí.

V davu vypukla nekontrolovatelná panika. „Mezi mrtvými je nejméně 37 dětí a 26 žen,“ řekl novinářům policejní důstojník Maheš Mišra. „Děti začaly padat pod nohy ostatních jako první a za nimi ženy, které se je snažily zachránit,“ dodal jeden ze svědků neštěstí. „Dav prostě rozmačkal všechno, co spadlo na zem.“

Tragické tlačenice, v nichž umírají desítky lidí, jsou v indických chrámech relativně běžné. Na malých prostorách, kde nejsou kapacity pro větší počet osob, se často stěsná až několik set tisíc lidí. Sebemenší incident pak může vyvolat smrtící paniku. V roce 2008 zemřelo při tlačenici v davu v odlehlém hinduistickém chrámu u paty Himálaje více než 145 lidí.

/*json*/{"map":{"lat":26.7,"lng":90.866667,"zoom":4,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":26.7,"lng":90.866667,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/