Za obezitu může gen „ježek“

Praha - Podle statistik OSN hrozí lidstvu celosvětová epidemie obezity. Lékaři vidí řešení ve zdravém životním stylu a správné životosprávě, vědci se snaží na obezitu najít lék. Rakouští výzkumníci z Institutu pro molekulární biotechnologii ve Vídni odhalili počátkem roku celkem 500 genů působících na tukovou tkáň. Z nich se jim podařilo vybrat jeden, který podle nich hraje při vzniku a ukládání tuku v těle tu nejdůležitější roli.

Obezita je po kouření druhou nejčastější příčinou smrti, které lze předcházet. Rady lékařů si však v tomto případě bere k srdci jen málokdo. Jen v Česku bojuje s obezitou až padesát procent lidí, v evropském měřítku vede nelichotivou tabulku Řecko. Nad nadbytečnými kilogramy naopak vítězí Norsko. Stále více tloustnou také naši nejmenší. Nadváhou či obezitou trpí až 80 milionů evropských dětí a dospívajících.

Mezi příčinami vzniku obezity hrají významnou roli také dědičné předpoklady, a to ze čtyřiceti až sedmdesáti procent. Vědci na celém světě se proto snaží najít geny, které obezitu způsobují. Vyluštění dědičného hlavolamu jsou nyní blízko rakouští vědci z Institutu molekulární biotechnologie ve Vídni. Zkoumání podrobili několik tisíc octomilek obecných. „Tyto mušky jsou hodně podobné savcům. Sedmdesát procent jejich genů se chová stejně jako geny savců, tím pádem i člověka,“ uvedl vedoucí výzkumu Andrew Pospisilik.

Petr Sucharda, obezitolog:

„Výzkum obezity je samozřejmě důležitý a výzkum genetický do toho patří, ale nemůžeme si slibovat, že by změnil ten problém, který lidstvo s obezitou má.“

Vědci z pěti set kandidátů vybrali gen, který má podle nich největší podíl na ukládání tuku v těle. Takzvaný „hedgehog“ gen neboli „ježek“ přitom není pro molekulární biologii žádnou neznámou. Hraje velkou roli při vývoji jedince. „Zkoušeli jsme s genem “ježek„ manipulovat u dospělých myší, zaměřili jsme se hlavně na tukovou tkáň. Existují dva typy tuků – bílý a hnědý. O hnědém můžeme říct, že je dobrý, bílý naopak,“ vysvětlil Pospisilik.

Po manipulaci s genem pak byly myšky daleko štíhlejší než ty bez genetické úpravy. Nyní stačí už jen přijít na to, jak dokázat nezbedný gen „vypnout“. „My jsme dokázali, že se gen 'ježek' výrazně podílí na tvorbě a ukládání tuku v těle. Nemáme ale v rukou žádnou pilulku, prášek. To je úkol pro velký farmaceutický průmysl - vyvinout látku, která by uměla tlumit účinky genu a mohla by s ním manipulovat,“ upozornil Pospisilik.

Nejvyšší obezita u dospělých v Evropě
Nejvyšší obezita u dospělých v Evropě