V Iráku se po ofenzivě americké armády rodí zmrzačené děti

Bagdád - Alarmující reportáž přinesla britská televize BBC z irácké Fallúdži. Tam se před šesti lety vedly tvrdé boje mezi americkou armádou a sunnitskými povstalci. Podle britského reportéra se ve městě od té doby rodí nebývale vysoké množství postižených dětí. Místní obyvatelé tvrdí, že to je důsledek amerických útoků vysoce sofistikovanými zbraněmi.

V jediné nemocnici ve Fallúdži se narodí dvě až tři postižené děti denně. Nejčastěji mají srdeční obtíže. Lékaři tvrdí, že procento dětí se srdeční vadou je ve Fallúdži třináctkrát vyšší než v Evropě. Často se tu ale rodí i novorozenci, kteří nemají ruce, jsou ochrnutí nebo mají poškozený mozek. Dokonce se tu narodilo už i dítě se dvěma hlavami.

Objevuje se podezření, že za to můžou sofistikované zbraně, které měli použít v roce 2004 v boji proti sunnitským povstalcům američtí vojáci. Nejčastěji se mluví o ochuzeném uranu. Jeho zbytky zřejmě otrávily vodu v místní řece. Tu přitom lidé běžně pijí. Lékaři o tom nechtějí mluvit moc otevřeně. Vláda prý Američany nechce moc dráždit a problém označuje za nafouknutý. Přesto místní úřady radí ženám, aby radši děti vůbec neměly. „Jsem lékařka a musím ke všemu přistupovat vědecky. Nemám žádné důkazy, nemám to zdokumentované, ale na vlastní oči vidím, že rok od roku ten počet narůstá,“ potvrdila zdejší lékařka.

Americká armáda tvrdí, že neexistují žádné oficiální zprávy, které by tvrzení lékařů doložily. A pravda je, že žádná taková zpráva neexistuje. Světlo by do případu zvýšeného výskytu vrozených vad mohlo vnést nezávislé vyšetřování lékařských expertů. Jenže to nebude snadné. Oblast je pořád zaminovaná. Situace v Iráku je sice lepší než v roce 2004,nerušené vyšetřování ale rozhodně zaručit nemůže, a zvlášť ne v napjaté atmosféře před volbami.

Irácké dítě
Irácké dítě