Odborníci z ČVUT vytvořili implantát použitelný při operacích čelisti

Praha - V pražské všeobecné fakultní nemocnici provedli unikátní operaci čelisti. Lékaři pacientovi voperovali titanový implantát na míru. Vytvořili ho odborníci z ČVUT podle trojrozměrného modelu pacientovy hlavy. Implantát má pevně spojit obě části čelisti tak, aby se nemohly hýbat. Plastová náhrada pak navíc vymodeluje tvar tváře navenek. Podobná metoda je v Česku novinkou, na kterou se dlouho čekalo. Metoda umožňuje vymodelovat jakoukoliv kost v těle. Je ale drahá - vyjde až na půlmilionu. Jako novinku ji pojišťovna zatím hradí jen ve výjimečných případech.

S vyoperovaným zhoubným nádorem přišel o pravou část dolní čelisti. Martýrium operací tím ale Josefu Kvasničkovi jen začalo. Několikrát se učil znovu mluvit. Pořádně kousat ale nemůže pořád. „Těším se, že by to mohlo dopadnout dobře a že třeba za půl roku nebo za rok, bych si do toho jablka mohl kousnout plnohodnotně,“ řekl Kvasnička.

Původní čelist nahradil štěp kosti kyčelní. Se zbytkem čelisti ho měla propojit titanová spojka. Tlak v ústech je ale natolik silný, že už třikrát praskla - vždy následovala další operace. Pak ale přišla nová metoda. Odborníci z ČVUT vymodelovali přesný trojrozměrný model pacientovy hlavy. „Jsme schopni náhradu vyrobit s přesností 1 milimetr tak, aby sedla na ty kostní tkáně,“ konstatoval Zdeněk Horák, konstruktér náhrady z ČVUT. Výhodou je zkrácená doba hojení, doba operace a lepší komfort či estetika.

Titanový implantát má pevně spojit obě části čelisti tak, aby se nemohly hýbat. Plastová náhrada pak navíc vymodeluje tvar tváře navenek. „Je vytvořena silná titanová dlaha doplněná polyetylenem a titanovými šroubky přišroubovaná ke zbytku čelisti,“ podotkl Jiří Mazánek, přednosta Stomatologické kliniky 1. LF UK a VFN Praha. Jestli se operace stoprocentně povedla, ukáže nejbližší měsíc. Implantát na čelisti pacienta by pak měl vydržet nadoživotí.

Operace čelisti
Operace čelisti