V Pentagonu se střílelo, útočník zemřel

Washington - Šestatřicetiletý útočník z Kalifornie ve čtvrtek večer místního času postřelil u kontrolního stanoviště před hlavním vchodem do budovy Pentagonu dva členy ostrahy ministerstva obrany. Střelec byl při následné přestřelce zasažen a za několik hodin v nemocnici zemřel. Proč muž v Pentagonu střílel, zatím není jasné. Podle úřadů nenáviděl armádu.

Muž, kterého úřady identifikovaly jako Johna Bedella, přišel ve čtvrtek v 18:40 místního času (pátek 0:40 středoevropského času) k hlavnímu vchodu do Pentagonu a začal střílet. Členové ostrahy střelbu opětovali. Útočník, který chtěl zřejmě vejít do budovy, se prý za nikoho nevydával, byl klidný a na jeho tváři nebyly znát žádné emoce. „Když sáhl do kapsy, (ostraha) si myslela, že vytáhne průkazku, on ale vytáhl zbraň,“ řekl šéf ostrahy Pentagonu Richard Keevill.

Zranění členové ostrahy i útočník byli převezeni do nemocnice. Ochranka utrpěla lehká zranění, útočník několik hodin po hospitalizaci svým těžkým zraněním podlehl. Všechny vchody do Pentagonu byly dočasně uzavřeny.

Podle agentury AP existují náznaky, že Bedell nenáviděl armádu a že pochyboval o faktech ohledně teroristického útoku proti USA z 11. září 2001. Na internetu napsal, že je potřeba vyšetřit smrt jednoho kalifornského plukovníka, který byl před lety nalezen mrtvý u svého domu. Armáda smrt označila za sebevraždu, později se ale vynořily teorie, že o ni nemuselo jít. Bedell napsal, že vyšetření této smrti „je prvním krokem k nalezení pravdy o událostech jako útoky z 11. září“.