Polští odpůrci potratů použili plakát s plodem a Hitlerem

Varšava - Polští odpůrci potratů ve své poslední kampani použili plakáty s Adolfem Hitlerem. Mají podle nich ženám připomenout, že to právě nacistický diktátor Polkám a příslušnicím dalších východoevropských národů povolil žádat o umělé ukončení těhotenství. Na plakátech, které nadace Pro-Právo na život vyvěsila zatím v centru západopolské Poznaně, je černobílá fotografie Hitlera a nápis „Potraty Polkám - zavedené 9. března 1943 Hitlerem“. Vedle nacistického vůdce nadace umístila snímek lidského plodu na dlani, který využívala již na svých dřívějších protipotratových „výstavách“.

„Před několika desítkami let byli podlidmi Židé, Slované a Romové. Dnes jsou jimi nenarozené děti,“ tvrdí organizace na svých internetových stránkách.

„Chápu, že zadáním takové kampaně je šokovat, ale existují hranice,“ myslí si poslankyně Svazu demokratické levice Elžbieta Strekerová-Dembińská. Tvůrci billboardu podle ní překročili „hranice brutality“.

Nadace Pro-Právo na život v uplynulých letech na různých místech Polska uspořádala protipotratové „výstavy“, na kterých umělé ukončení těhotenství porovnávala třeba s etnickými čistkami na Balkáně na začátku 90. let minulého století. Brutální záběry doprovázel nápis „Různé metody, různé motivy, ten samý výsledek - etnické čistky v bývalé Jugoslávii, plánované rodičovství“. Kvůli těmto krajně kontroverzním prezentacím potratů byla nadace už několikrát před soudem, proces ale pro ni vždy skončil osvobozujícím rozsudkem.

Zástupci nadace Pro-Právo na život slibují, že do 8. března, na kdy připadá Mezinárodní den žen, se plakáty s Hitlerem a lidským plodem objeví i v jiných polských městech. Na tento svátek polské feministické organizace manifestují za právo na umělé přerušení těhotenství. „Chceme jim ukázat, o co usilují,“ říká Mariusz Dzieržawski z nadace Pro-Právo na život.

Žena zakrývá oči svému synovi stojícímu před plakátem proti potratům
Žena zakrývá oči svému synovi stojícímu před plakátem proti potratům