V Polsku přibývá brutálních útoků na policisty

Varšava - Polští policisté se stávají každý den terčem útoků. Poté, co jeden z nich při brutálním napadení zemřel, dovolilo vedení policie svým mužům nosit služební zbraň neustále, tedy i během volna. Vláda navíc chce prosadit velmi přísné tresty za útok na veřejného činitele. Za vraždu muže zákona by podle návrhu ministra spravedlnosti Krzysztofa Kwiatkovského mohlo hrozit místo dosavadních nejméně osmi let vězení minimálně 25 let za mřížemi nebo dokonce doživotí. 

„Člověk, který chce napadnout policistu tím nejbrutálnějším způsobem, musí mít před sebou perspektivu, že zbytek života stráví ve vězení,“ myslí si Kwiatkowski. A tvrdší tresty by měly následovat i za mírnější delikty směřované proti policistům. Třeba za fyzický útok na strážce zákona by hrozil až tříletý trest. 

Polská vláda chce ale ochránit i obyčejné lidi, kteří v zájmu společnosti zakročí proti zločincům. „Pokud někdo v zájmu bezpečnosti nás všech zasáhne proti útokům chuligánů, musí mu stát říct: 'Jsi veřejným činitelem a přísluší ti ta samá ochrana,'“ řekl polský ministr spravedlnosti. 

Vláda tak reaguje na množící se případy násilí, které je nasměrováno právě na policisty. Nedávno jednoho z nich ve Varšavě zavraždila dvojice mladíků. Policista se mužům snažil zabránit, aby hodili odpadkový koš do okna tramvaje. Útočníci ho proto ubodali. 

Ve východním Polsku zase opilci brutálně zbili policistu, ještě týž den jiný opilec zaútočil sekerou na dalšího policistu. Ve středu ve Štětíně trojice mladíků napadla na zastávce tramvaje muže, o němž věděli, že pracuje u policie.