Chilské zemětřesení zastavilo výrobu známých vín

Santiago (Chile) – Chilská vláda stále bojuje s následky ničivého zemětřesení, které na zemi udeřilo minulý víkend. Zemřelo 452 lidí, stovky se ale stále pohřešují. Zničené jsou domy a infrastruktura a problémy mají i slavní chilští vinaři. Většina vinic je totiž v nejhůře postižené střední části Chile, 70 procent jich bylo blízko epicentra. Práce na vinicích od zemětřesení stojí a vinaři doufají, že se jim příští týden podaří alespoň částečně provoz obnovit.

Otřesy o síle 8,8 stupně Richterovy škály chilský vinařský průmysl tvrdě zasáhly. Z prasklých barelů vyteklo 125 milionů litrů vína v přepočtu za víc než 4 a půl miliardy korun. „Stále přicházejí zakázky, snažíme se opravit stáčecí linku, abychom jim mohli vyhovět,“ sdělil ředitel vinice El Aromo José Manuel Henriquez.

Naštěstí pro chilské vinaře se příroda rozhodla je za katastrofu alespoň trochu odškodnit. Vína se totiž letos urodilo opravdu hodně. „Vypadá to na dobrou sklizeň, víno by tak nakonec mohlo vlastně zlevnit,“ podotkl ředitel vinice Balduzzi Rodrigo Sepulveda.

Že je Chile s klimatem na půl cesty mezi Francií a Kalifornií ideální pro pěstování vína, si uvědomili už v 16. století španělští kolonizátoři. Přivezli první sazenice a od té doby se vinařství v zemi vzmáhalo. Teď je Chile pátým světovým vývozcem.