Brown vyrazil do Afghánistánu a slíbil odolnější auta

Kábul - Do jižního Afghánistánu dnes přiletěl bez předchozího ohlášení britský premiér Gordon Brown. Ten přislíbil vojákům, kteří na místě působí, automobily, které budou odolnější proti výbušninám. Brown přicestoval do Afghánistánu krátce po ukončení třítýdenních bojů o město Mardžáh, z nějž 15 tisíc zahraničních i afghánských vojáků vytlačilo radikály z Tálibanu. Brown vítěznou ofenzivu nazval symbolem naděje. Mluvčí amerického Pentagonu zase v souvislosti s Afghánistánem uvedl, že ministr obrany USA Robert Gates nechá prověřit obvinění, že americká bezpečnostní firma, známá dříve pod názvem Blackwater, zneužívala své pravomoci při tréninku afghánské armády.

Jeden z poradců britského předsedy vlády Browna odmítl kritiku, podle níž se premiér, který byl v Afghánistánu naposledy v prosinci, snaží současnou cestou odvrátit pozornost od vyšetřování jeho postojů vůči válce v Iráku. Kromě jiného se hovoří o tom, že v době, kdy byl ministrem financí, neuvolnil dost prostředků na výzbroj jednotek v Iráku.

V Afghánistánu nyní slíbil, že Británie dodá dalších 2000 detektorů kovů a že chce jednotky vybavit novými lehkými vozy určenými pro hlídky. Měly by nahradit nyní používané landrovery Snatch, které posádky údajně špatně chrání před výbušninami na silnicích. O život kvůli tomu přišlo 36 vojáků. Nových 200 obrněných lehkých vozidel by mělo nevyhovující vozy nahradit do konce příštího roku.

Gates nechá prověřit kauzu agentury Blackwater

Ministr obrany USA Robert Gates nechá prověřit obvinění, že americká bezpečnostní firma, známá dříve pod názvem Blackwater, zneužívala své pravomoci při tréninku afghánské armády. Informace o chystané prověrce přicházejí krátce poté, co demokratický senátor Carl Levin vyzval Pentagon, aby v souvislosti s obviněními zvážil možnost zabránit Blackwateru v účasti v novém tendru na trénink afghánské policie.

Firma Blackwater se loni přejmenovala na Xe Services. Společnost, která je údajně největší soukromou partnerskou firmou Pentagonu, se nechvalně proslavila v roce 2007, kdy její agenti postříleli v Iráku 17 civilistů. Podle Iráčanů stříleli bezdůvodně, firma ale tvrdí, že se agenti, kteří v tu chvíli doprovázeli americkou diplomatickou kolonu, bránili proti útočníkům.

V lednu byla navíc dvojice bývalých zaměstnanců Blackwateru zatčena a obviněna z vražd dvou Afghánců. Muži prý loni na křižovatce v Kábulu zahájili palbu na vozidlo, které způsobilo nehodu a pak se začalo řítit jejich směrem. Zabili dva lidi.